Zodiac (2007)

.

Bilerek ipuçları bırakan bir katil düşünün.Onu yakalamak ne kadar zor olabilir ki ?Bu filmi izledikten sonra dünyadaki Türk polisi sayısını artırma konusunda birşeyler yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz.

.

Film;işlediği ve işleyeceği cinayetleri polise bildiren,Zodiac lakabını kullanan ve belli aralıklarla gazetelere belli şifreler gönderen uzun yıllar boyunca kanundan kaçan efsanevi katili anlatıyor.

Efsanevi diyorum çünkü yakalanamıyor.
Bu arada Zodiac’a en yakın şüpheli olan Leigh Allen’ı oynayan adamın tipi çok şapşal.Çoğu delil onu gösterse de görünüşden bu adam bunu yapamaz diye bir düşünce sarıyor içimi.Şöyle John Doe gibi bir tip olsa daha karizmatik olabilirdi.(:

Fincher,bu sefer korku ve gerilimi daha fazla işlemiş.Dönemin polislerine de sık sık göndermeler yapmış.
Film;sürekli değişen sanıklar,yeni ipuçları ve tüm bunların hızlı ilerleyişi bazen fazlasıyla kafa karıştırıcı oluyor.Ama her an birşeylerin değişeceği ihtimaliyle örtüştüğünden izleyiciyi tetikte bırakıyor.Tüm bu güzellikler filmin sonuyla beraber hüsrana ve boşluğa dönüşüyor.

.

Alternatif bir sonu olsa daha da ilgi çekici olurdu.Ben gerçekliğe fazla sadık kalınmış diye düşünüyorum.

Favori sahnem;

Bryan Hartnell ve Cecilia Shepard’ın Zodiac ile karşılaşması ölümleri.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Zodiac Hakkında
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Zodiac (2007)

 1. Filmin vizyona girdiği dönemde, Empire’ın Robert Graysmith ile yaptığı röportajı okumuştum. Onun için olayın sonunu biliyordum 🙂 Bu sebeple de, “Acaba nasıl bitecek” diye düşünmeden önüme sunulanı büyük iştahla seyretmeye başladım. Bence gayet iyi bir polisiye ve bazı sahnelerde beni fazlasıyla gerdi. Mesela Robert’ın eskiden film afişleri tasarlayan bir adamın evine gittiği ve bodruma indikleri sahnede acayip gerildim. Jake Gyllanhall’a zaten Donnie Darko’dan beri kanım kaynamıştır. Severek izlerim. Mark Ruffalo da iyiydi. Robert Downey Jr.’ıda beğendim. Bazı eleştirmenler Oscar’a adaylığına kesin gözüyle bakıyorlardı ama olmadı. Yine bazı eleştirmenler David Fincher’ın kendisini görsel açıdan yenilediğini söylemişlerdi. Ben teknik konularda onlar kadar söz sahibi olacak birisi değilim tabii. Yine, Oscar gecesi Ntv’deki programa yorumcu olarak katılan bir eleştirmen bu filmin Oscar’larda ciddi anlamda göz ardı edildiğini söylüyordu (Adını unuttum. Mehmet ARslan diyesim geliyor ama emin değilim.)

 2. İyi de Robert Graysmith’de %100 emin değil.Hatta filmin sonunda da geçti birinci derecede kanıt bulunamadı.Yıllar önce ölmeyen adamın da %100 teşhis koymaması da tuz biber oldu.

  Yine de büyük ihtimalle katil Leigh Allen’dı.

  Ya ben olumsuz gibi gözüktü yazım ama film yine de harikaydı ama yönetmen Fincher olunca beklentiler üst düzeydeydi.Buna akademi de dahil sanırım.(:

 3. Yazıyı okusam mı okumasam mı diye tereddüt ettim, zira filmi resmi olarak izlemiş bulunsam da yaklaşık %75’inde uyudum ki filmlerde uyumak çook nadir yaptığım bir şeydir. O derece sıkıcı bir filmdi bence. Fakat tabii ki kişisel beğeniler tartışmaya tabii konular değildir 🙂

 4. Yazılarım nadiren spoiler içerir.O yerlerde de zaten “izlediysen oku” aksamı vardır.Rahatlıkla okuyabilirsiniz.;)
  Açıkçası ben de filmi izlemeden önce tereddütteydim.Çok uzundu ve son zamanlarda uzun filmleri kafam hiç kaldırmıyor.Ama Fincher uğruna zamanımızı verdik.Az biraz pişmanlık oldu ama benim görüşüm genele bakıldığında tatmin ediciydi.

 5. Jake Gyllanhall tipine Donnie Darko’do gıcık olmuştum. Hala gıcığım. Pörtlek gözlü, çemçük ağızlı adam.. =)

  Filmi izleyenlerdenim, hatta neredeyse unutanlardan.. Güzel bir film..

 6. Zar zor elde ettiğim film izleme fırsatlarından bir tanesinde kullandım Zodiac’ı. Epey uzun bir filmdi. Ama iz sürme konusunda oldukça güzel noktalara değiniyor. Filmin en çok sevdiğim noktaları bu oldu. Tabi filmin sonunun tam bağlanamamış olması da film hanesine bir eksi kondurmama neden oluyor ister istemez. Ama yine de izlenebilir ama çok boş bir vakitte sadece…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı