Yakın Kültür, Yakın Rota: Saraybosna

thumbnail

619.000’lik nüfusuyla Bosna-Hersek’in en büyük kenti ve başkenti olma ünvanına sahip Saraybosna görenlerin ve gezenlerin kendinden bir şeyler bulabileceği Türkiye’ye yakın kültür unsurlarını içerisinde barındıran görülesi bir gezi noktası…

Osmanlı Devleti’nden beri seküler yaşamı içselleştirmiş bir toplumun izlerini günümüzde de aynen görmek mümkün. Belirli bir alan çevresinde hem cami, hem kilise hem de sinagog görmek mümkünken bunların birçoğunun da çok uzun yıllardır ayakta durduğunu da belirtmek gerekiyor.

Birçok topluluğun tarihin farklı dönemlerde hüküm sürdüğü bu coğrafyanın yerleşim temelleri esasında neolitik çağa dayanır. Neolitik çağa dair birçok kalıntı 19.yy sonlarında Butmir bölgesi civarında bulunmuştur. O dönemden bu yana sırasıyla İliryalılar, Batı Roma İmparatorluğu, Avrupa Hunları, Ostrogotlar, Bizans İmparatorluğu, Avarlar, Slavlar, Franklar, Sırplar, Bulgarlar, Macarlar ve Osmanlı Devleti gibi birçok devletin yönetimi altında yaşayan Saraybosnalılar yakın tarihte de birçok tarihsel gelişmeye tanıklık ettiler. Belki de binlerce yıllık bir şehir tarihi olmasına rağmen ve hatta onlarca kez başka yönetimler altında yaşamlarını sürdürmelerine rağmen kentte yabancıya ve turistlere hürmet konusunda hiçbir eksiklik hissetmezsiniz.

Şehir aynı zamanda çevre bölgelerin en iyi üniversitelerinden birine sahip olması nedeniyle kozmopolit bir yapıya da sahiptir. Bu yapı tüm sosyal hayatı da içerisine alan bir çeşitliliği de beraberinde getirir. Yeme-içme çeşitliliğinden tutun, sosyal aktivitelerin bol opsiyonlu olmasına kadar demografik dağılımın tekdüze olmaması Saraybosna’da her konuda size birden fazla seçenek sunabiliyor.

Saraybosna Gezi Rehberi mahiyetinde sizlere ufak bilgiler verdik ancak Saraybosna’nın bunlardan çok daha fazlası olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Ćevapi yemeden, Bascarsjia’yı gezmeden Saraybosna’ya gittim dememelisiniz.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı