Kategoriler
3D

World War Z/Dünya Savaşı Z (2013)

dünya savaşı z

Apokaliptik filmler halkasına bu sefer zombi teması üzerinden Dünya Savaşı Z dahil oluyor.

Dünya’nın farklı noktalarından alınmış felaket videolarıyla oluşturulmuş çarpıcı bir kolajla açılan film Lane ailesi üzerinden anlatımına başlıyor.

Daha önce devletin istihbarat kademesinde görev yapmış olan Gerry Lane tüm dünyanın eli kolu bağlı bir şekilde felaketin kendisini vurmasını beklediği sırada önceliği ailesine vermesine rağmen gelişen olaylar sonucu olaya dahil olmak zorunda kalır. İnsanlığın sonunu hızlı bir şekilde getiren virüs ve onun yarattığı zombilere karşı bir çözüm bulmak amacıyla virüsün başlangıç noktasını bulmak üzere Güney Kore’ye zorlu bir yolculuğa çıkar.

world war z

Max Brooks’un aynı adlı romanından uyarlanan film alt türü olan zombi filmleri arasında başyapıt olarak nitelendirilebilecek bir kapasitede olmasına rağmen konunun ele alınışı bakımından çok da başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Şunu belirtmek gerekir ki bütün dünyayı bu kadar kasıp kavuran felaketin Lane ailesini teğet geçmesi açıkçası filmin akışındaki inandırıcılığına sekte vuruyor. Keza aynı şekilde Gerry karakterinin yanındaki herkesin de bu durumdan nemalanması söz konusu. Ortada bir felaket varken bu durumun üstünden baş karakterlerin üzerinden hikayeyi dramatikleştirmemeye çalışmak şüphesiz felaketin kendisine yapılan bir hakaret bence.

Bu noktadaki serzenişlerimiz beyhude biliyoruz çünkü film başından devam filmi olacak şekilde tasarlanmış. Savaşı ve mücadeleyi uzun bir zaman dilimine yaymak mantıklı ancak bana hikayenin başlangıç noktasındaki anlatımın büyük bir çoğunluğunu da ucuz bir gerilim – korku filmi tadında izleyiciye aksettirmek de bir o kadar yanlış geliyor.

Yani ortada bir felaket varsa orada da dram vardır ve biz o dramı filmin hiçbir noktasında gerilim ve korkudan hissedemedik. Bu durumda görkemli bir yapım sunma endişesiyle insani durumları ikincil planı atmanın net örneği olarak filmi hedef gösterebiliriz.

Hikayenin metinsel kısmını atladığımızda ortaya gerçekten büyüleyici bir iş çıkıyor. Bunu inkar edemeyiz. Bu anlamda filmi 3 boyutlu izlemek ekstra keyif unsuru olabilir. Son dönemdeki büyük yapımlarının aksine filmin 3D olması özellikle insan – zombi mücadelelerinde hikayeye güç katıyor. Sıklıkla burnunuzun dibine giren zombiler filmin içindeki mağdurlardan biri olmanıza sebebiyet veriyor.

Bunun yanında yönetmen Marc Forster Brad Pitt’in üzerine inşaa ettiği filmde hem kendisinin hem de oyuncunun yeteneklerinden maksimum fayda sağlıyor. Görsel efektler inandırıcı ve etkileyici olmakla beraber sıklıkla kullanılan yakın çekim teknikleriyle gerilimi ve korkuyu maksimum seviyede tutabiliyor. Üstte de belirttiğim gibi hikayenin yeterince dramatize edilememesi dışında yönetmenin yapacağı pek de fazla birşey kalmamış.

Sözün özü Dünya Savaşı Z filmi gerilim ve korkuyu hikayenin alt unsuru zombiler ile iyi bağdaştırmasının yanında devam filmi kaygısını sıklıkla hissettiren bir yapım olmuş. İzlemeye değer ancak bu yılın büyük bütçeli filmleri arasında bekleneni tam anlamıyla verdiğini de söylemek mümkün değil maalesef.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“World War Z/Dünya Savaşı Z (2013)” için 1 yanıt

Brad Pitt’in izleyip de beğenmedim dediğim filmi yok henüz. Fight Club, Truva, Soysuzlar Çetesi, Kapışma, Seven vs. Hepsi IMDB’de yerine oturmuş filmler. Bunu da merakla bekliyorum. Çıksa da hemen izleyebilsek diye merakla bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir