Kategoriler
Film Yorumları

Whatever Works/Kim Kiminle Nerede ? (2009)

.

Favori yönetmenlerimden Allen küçük Barselona kaçamağından sonra tekrar doğduğu New York’a ve sokaklarında saklanan hikayelerine geri dönüş yaptı.Yozlaşmak,evrimini tamamlamak yada kültürel akıma kendini kaptırmak…Filmde geçenleri nasıl yorumladığınız size kalmış ama yorumlanmayacak kadar kesin ve oturmuş olan Allen’ın mizah anlayışıdır.

.

Boris Yellnikoff vakti zamanında fizik profesörlüğü yapmış,Nobel’e aday gösterilmiş IQ’su 200 olan bir adamken şimdilerde mahallenin bebelerine bol fırçalı bol hakaretli satranç kursları vermektedir.Hayatın ne kadar berbat olduğunu tecrübeleriyle sabit olduğunu anlatan Boris bir akşam yine arkadaşlarını bu konu üzerinde döver ve evine gider.Evin önüne geldiğinde güneyli genç ve aptal Melodie’yi kapısında bulur.Kız evden kaçmıştır,açlıktan ölmek üzeredir.
Normalde evine misafir bile almayan Boris kız kendini toparlayana kadar evde kalmasına izin verir ve bu aptala bu süre içinde kendi hayat tecrübelerini ve felsefesini aşılar.Melodie Boris’in çekirgesi olmuştur ve Boris bu durumdan memnundur çünkü şimdiye kadar beraber oldukları kadınların içinde Melodie gibi gayesiz ve fikir özürlü yoktur.Boris ilk defa bir kadınla beraberken kadın egosu çekmemektedir.Ayrıca Melodie çok sadık bir bakıcıdır ve pek birşey de istememektedir.
Bu sıcak yuvanın dumanı Melodie’nin annesi Marietta küçük kasabalarından gelene kadar tüter.Koyu Hristiyan Marietta imansız Boris için tam bir başbelasıdır fakat büyükşehrin havası da suyu da farklıdır.

.

Her senaryosunda bambaşka uç karakterler üreten Allen, Boris karakteriyle hikayenin temelini oluşturmuş yine başka absürd yan karakterle hikayeyi coşturmuştur.Yine bilindik kelime oyunları ve illa ki İngilizlere bir gönderme yapmayı da ihmal etmemiş.Ve yine bir cinsel tercih olaylarına girmiştir.Ve bunca yine aslında Allen’ın her filminde pek farklı birşey anlatmıyormuş gibi anlaşılabilir ancak izleyenler bilirler anahtar kelimeleri aynı olsa bile Allen her hikayesi ayrı bir tatlıdır.Whatever Works de onlardan biridir.İzlenmelidir.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Whatever Works/Kim Kiminle Nerede ? (2009)” için 0 yanıt

Filmi izlemiştim. Woody sever birisi olarak bu filmini de sevdim. Çocuklarla satranç oynayıp onları fırçalaması, daha doğrusu onlarla t.şşak geçmesi komikti. Çocuklardan birinin annesiyle olan diyaloğu da keza öyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir