What Doesn’t Kill You/Suç Ağı (2008)

.

Doğup büyüdüğün ve yaşadığın yer kaderini belirler.Aldığın kararlar,yaptığın vukuatlar senin eserin değildir.Hepsini sana yaptıran içinde yaşadığın çaresizlik semtidir.Burada herkes yolunu böyle bulur.Sen de öyle bulacaksın…


.

Brian (Mark Ruffalo) ve Paulie (Ethan Hawke) suçun hayatın rutiniymiş gibi yaşandığı bir semtte büyüyen iki adamdır.Onlar da böyle bir yerde kendilerini bildiklerinden beri suçla haşır neşirdirler.Eşek kadar olunca patronları Pat’in payını vermemeyi ve gizliden işler çevirmeyi planlarlar.İkisinin öyle gösterişli hayalleri yoktur.Tek dertleri bu bok deliğinden kurtulmak ve bir daha hırsızlık yapmayacak kadar parayı tek işte kazanmaktır.
Ancak işleri rast gitmeyen ikili soluğu hapiste alır.Hapiste ikisi için düşünecek çok vakit vardır.Ancak düşüncenin güzel olması hayatın gerçeklerini değiştirmeyecektir.

.

Usta oyuncuların etrafına serpiştirilmiş gerçek hayat hikayesi,hayat üzerine yaptığı küçük dokunuşlarla aslında hayatın genel anlamda tecrübeyle sabit olmadığını,hayatın akışında alınan kararların belirleyici olduğunu anlatıyor diyebilirim.
Bir tarafta iki çocuğu ve karısı olan Brian,diğer tarafta yalnızlığından ve Brian’dan başka kimsesi olmayan Paulie.İki dost bu daracık hikayede izleyiciye “gerçek dostluk” kavramını tekrar belletiyor.Dediğim gibi dar bir hikayesi ve verecek mesajından başka pek numarası olmayan bu filme çapına göre iyi bir iş çıkartmış diyebiliriz.
Bir de müziği var tabi dinlenesi.Arada duyduğumuz bu müzik ve yakın çekimler bizi bazen o semtte yaşayan o yaramaz çocuklardan biri gibi düşünmemizi sağlıyor.Daha iyi anlıyoruz hallerini.Belki de bu yüzden film boyunca içimizden hiç “ulan git başka namuslu iş yap çalışana ekmek mi yok” demiyoruz.Sanki Paulie ve Brian o hayata mecburlar ve biz de onların geçtiği yollardan geçmiş gibi yaptıklarını olgunlukla karşılıyoruz.
Garip bir film esasında.Ben film bittiğinde bu kadar etkilenmemiştim filmden.Şimdi oturup yazmaya başladım ve sanki herşeyi yeniden idrak etmeye başlıyorum.Siz de deneyin.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı