Kategoriler
Film Tavsiyeleri

We Need to Talk About Kevin/Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011)

.

Ebeveyn ve çocuk ilişkisi hiç bu kadar gerilimli ve hiç bu kadar tehlikeli olmamıştı.
Eva Khatchadourian çocuğu Kevin doğana kadar hayat dolu, maceraperest bir kadınken onun hayatına dahil olmasıyla beraber tamamen farklı bir insan olmuştur. Yavaş yavaş hayat enerjisini yitiren ve planlarını erteleyen gudubet bir kadına doğru evrilen Eva’nın şüphesiz bu değişiminde Kevin’ın büyük rolü vardır. Çünkü Kevin doğduğu günden beri annesine aman vermemekte, ona dünyayı zindan etmektedir. Bebeklik dönemindeki bu döngü Kevin’ın ilk çocukluk döneminde de devam eder. Etrafında olan biten herşeyi anlamasına, doğru-yanlışı ayırt edebilmesine rağmen Kevin annesine eziyet etmekten büyük bir haz duyar. Eva, Kevin hakkındaki bu nevrotik durumun farkına varmasına rağmen Kevin’ın kişilik bölünmesi yaşayan insanları andıran başarılı performansını babasına gayet iyi bir şekilde sergilemesi sebebiyle eli kolu bağlı kalmaktadır. Eva bu döngüyü “Kardeşi olursa belki uslanır” düşünce akımıyla kırmak ister ancak kız kardeş Kevin’ın eylemlerini daha da şiddetlendirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

.

Başrollerini Tilda Swinton, John C. Reilly ve Ezra Miller’ın paylaştığı filmde özellikle Swinton ve Miller’ın performanslarını ön plana çıkıyor. Müthiş görsel estetiğini meraklandıran ve kaygılandıran kurgusuyla harmanlayan film özellikle toplum tarafından kutsal sayılan anne ve çocuk ilişkisini başarılı bir şekilde irdeleme cüretini göstermesiyle fazlasıyla övgüyü hakediyor.

Gelişim psikolojisine az çok hakim olanlar bilirler. Çocukların belli dönemlerde edindikleri yada edinemedikleri davranışlar onlara ileriki yaşlarda farklı sorunlar olarak geri dönebilir. Film bu anlamda da ele avuca sığmıyor çünkü anne davranışları her ne kadar olağandışı olsa da çocuğun bu düzeyde olmasını tamamıyla anne yaklaşımına bağlamak yersiz olur. Burada birikim olarak kendisine sunulandan çok daha fazlasını bir şekilde öğrenmiş ve farklı şekillerde uygulamaya dökmüş küçük bir canavardan söz ediyoruz. Yani tüm bildiklerimizi unutup filme “boş levha” ile yaklaşmak gerek.

Sözün özü Lionel Shriver’ın aynı isimli romanından uyarlanan Kevin Hakkında Konuşmalıyız filmi oyunculuk, görsel estetik ve kurgu bakımından tam anlamıyla bir başyapıt. Henüz hak ettiği değeri görmese de zaman içinde kült filmler arasına girecektir. Özellikle psikolojik film sevenlere tavsiye ediyorum.

Dipnot: Ezra Miller ergenliğini tamamladıktan sonra Hollywood’un aranan adamlarından olacaktır. Yönetmen Lynne Ramsay de bu saatten sonra alır başını gider zaten.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“We Need to Talk About Kevin/Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011)” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir