Kategoriler
DVD

Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit/Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı (2005)

.

Steve Box ve Nick Park’ın yönetmenliğini üstlendiği 2005 yapımı, stop motion tekniğiyle tam beş yılda (kimi yerde on yıl diye geçiyor) çekilen, Oscar ödüllü müthiş bir animasyon. Ödülü kazandığı yıl diğer adaylardan birisi de Tim Burton ile Mike Johnson ikilisinin Corpse Bride isimli filmleriydi ki bu da aynı teknikle çekilmiştir.

.

Ana kahramanlarımızdan Wallace ilginç icatları bulunan, peynir sevdalısı, biraz saf bir karakterdir. Aynı zamanda yaptığı icatlarla kasabanın güvenliğini sağlamaktadır. Gromit ise Wallace’ın sadık, yardımsever, şirin mi şirin köpeğidir ve aslına bakarsanız Wallace’tan daha zekidir. Ayrıca bir ağzı bulunmamaktadır.

Sebze yarışmasına dört gün kala kasaba sakinlerinin aylardır özenle yetiştirdikleri sebzelere dadanan bir “şey” vardır. Kasaba sakinlerini rahatsız eden bu “şey”i yakalama görevi elbette bizim Wallace ve Gromit’e verilmiştir. Her ne kadar Victor Quartermaine olaya kökten çözüm getirmek istese de Lady Tottington konunun daha insancıl yollarla halledilmesi taraftarıdır.

.

Kurt Adam’a , King Kong’a , Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’a, Hayalet Avcıları’na ve daha bir çok filme göndermelerde bulunan , izlerken yüzünüze kocaman bir tebessüm konduran, aniden kahkahalar patlatmanıza vesile olan, 81 dakikalık sıcacık bir animasyon. Yediden yetmişe herkese hitap ediyor. Bir çok animasyonda karşımıza çıkan arkadaşlık, dostluk, kardeşlik, birbirimize destek olalım teması burada da var. Karakterler o kadar sevimli ki bu klişe hiç de göze batmıyor. Stop motion’ın nasıl da zahmetli bir teknik olduğunu biliyorsanız ve en azından bir kere nasıl çekildiğini gördüyseniz yaratılan mizansenlere hayran kalıyorsunuz. Özellikle tavşanlar o kadar şirin ki…

.

DVD’de filmi Steve Box ve Nick Park’ın sesli yorumlarıyla da izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bayağı kapsamlı bir özel seçeneklere sahip.Tamamı 13 dakikayı bulan 9 adet silinmiş sahneyi yönetmenlerin yorumlarıyla izleyebiliyoruz. Wallace ve Gromit’in Tarihi isimli 20 dakikalık bölüm ana karakterlerimizin geçmişten günümüze kadar gelen maceralarına odaklanıyor. Önceki kısa filmlerinden falan görüntüleri izleyebiliyoruz. Yönetmenlerle, set ekibiyle, dublaj sanatçılarıyla olan röportajlar var. 13 dakikalık kamera arkası görüntülerinde filmin setini, karakterlerin maketlerini, yine yönetmenler ve set ekibiyle yapılan röportajları görebiliyoruz. Filmin yapımcı firması Aardman Stüdyosu’nda sekiz dakikalık bir yolculuğa çıkıyoruz ve işin biraz daha mutfağını görüyoruz. Setin, sebzelerin, karakterlerin, story boardların hazırlanışlarını görüyoruz. How to Build a Buny isimli üç buçuk dakikalık bölümde filmin belki de en şirin karakterleri olan tavşanların nasıl yaratıldığını seyrediyoruz. The Family Album isimli bölümde Wallace ve Gromit’in birlikte çekilmiş fotoğraflarına (özellikle Gromit yavruyken çekilmiş olan çok sevimli)i sahne arkasında çekilmiş fotoğraflara, storyboard’lara ulaşılabiliyor. Ve burada öğreniyoruz ki Gromit Dogwarts mezunuymuş !Ayrıca dvd’de bahçeye giren tavşanları yakalayabileceğimiz bir oyun bölümü var. Ama tavsiye etmem.

.

Eklerin hiç birisinde Türkçe alt yazı bulunmaması felaket can sıkıcı bir olay benim için. Özel Seçenekler bölümünü tercümanlık yapabilecek birisiyle birlikte izlemek film hakkında birçok bilgiyle donatacaktır sizi. Ya da ingilizceniz varsa ne mutlu size.

Sinema aleminde -belki de zahmetli olduğu için- pek de el atılmayan bir teknikle çekildiği ve ortaya çıkan mükemmellik için saygıyı sonuna kadar hak ediyor. Her zaman karşımıza çıkmaz böyle eserler. Dvd’si şu an 13 YTL. Gidin, alın! Pişman olmazsınız. Beğenmezseniz paranızı size iade edeceğim.(:


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit/Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı (2005)” için 0 yanıt

İlk yazın hayırlı olsun Akın.(:
Anlattığına göre büyük bir emek sarfedilmiş.Ama aldığı ödüllerle bunun karşılığını fazlasıyla almış.Tavşanlar gerçekten inanılmaz sevimli.Gerçi tavşan animasyonsuz da yeterince sevimli.:D
İzlenilecekler listesine bir film daha…

Sağ ol Pitekantropus 🙂

Tabii ya kesinlikle kaçırılmaması gerekir YET. Sinemaya pek sık gelmez böyle filmler. Diyorum ya abi alın filmi. Beğenmezseniz ben size paranızı geri veririm 🙂 Ama beğenmeyenin de aklına şaşarım yani 🙂 Kavga falan ederim, o derece çok seviyorum ben bu filmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir