Vozvrashcheniye / Dönüş (2003)

.

Her kardeş gibi didişip duran Ivan ile Andrey yine kavga ettikleri bir gün birbirlerini annelerine şikayet etmeye gittiklerinde on iki yıldır görmedikleri babalarının eve geri döndüğünü görürler. Annelerine babalarının onca zaman nerede olduğunu sorarlar fakat yarım yamalak bir cevap alırlar. Birlikte sofraya oturduklarında da iki günlük bir geziye çıkacaklarını öğrenirler. On iki yıllık boşluğu iki günde dolduracaklarını sanan kardeşler çantalarını gerekli gereksiz bir sürü ıvır zıvırla doldururlar.

.

Bu yolculukta, sadece siyah beyaz bir fotoğraftan tanıdıkları babalarının çok da sıcak birisi olmadığını anlarlar. Babaları sert mizaçlı ve buzdolabı gibi birisidir. Ufak tefek gerilmeler sonrasında birbirlerine karşı iyice zıt gitmeye başlarlar. Önce küçük kardeş lokantada sorun çıkarır. Sonra büyük kardeş lokantadan çıktıklarında babasının cüzdanını çaldırır. 10’lu yaşların başlarında olan kardeşler yolculuktan vazgeçmek isteseler de babaları gitmek zorunda oldukları bir yer olduğunu söyler.

.

Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev ilk uzun metraj filminde neredeyse bütün sahneleri fotoğraf kareleri gibi döşemiş. Fotoğrafçılığın -en azından benim bildiğim- bütün numaralarını uygulamış. Böyle itinalı bir film yönetmesine karşın mütevazi bir tavırla “Bitirdiğimde 100 kişi izlese bana yeter” demiş. Fakat sonuç istediği kadar mütevazi olmamış tabii. Çeşitli festivallerde yirmiden fazla ödül kazanmış bu filmiyle.
Filmin yönetiminden sonraki en önemli tarafı oyunculukları. Film çekildiğinde 14 ve 16 yaşında olan çocuk oyuncular dikkat çekici ve takdir edici oyunculuklar koymuşlar ortaya. Ayrıca öncesinde veya sonrasında herhangi bir yapımda görev almamışlar.Oynadıkları tek film bu yani.

.

Baba karakterinin iticiliği ve soğukluğu ekranın öte tarafından Konstantin Lavronenko’nun etkileyici oyunculuğu sayesinde beri taraftaki bizlere rahatlıkla geçiyor (Konstantin Lavronenko, Zvyagintsev’in ikinci uzun metraj filmi olan İzgnanie’deki rolüyle Cannes’da En İyi Aktör ödülünü aldı.)
Minimal sinemadan hoşlananların çok hoşuna gidecek bir film bu.
Not: Büyük kardeşi canlandıran 1987 doğumlu Vladimir Garin çekimlerin tamamlanmasından bir süre sonra filmin çekildiği gölde boğularak yaşamını yitirmiş.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Yorum “Vozvrashcheniye / Dönüş (2003)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı