Vizyonda Bu Hafta (19 Mart)

.

Bu hafta yerli filmler sinema gişelerini domine edecek gibi gözüküyor.Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı Hamdi Alkan’ın yönettiği Dersimiz Atatürk filmi gişe yapması muhtemel Türk filmlerinden biri.Alper Çağlar’ın yönettiği Büşra filmi konu itibariyle zaten vizyona girmeden homurdanmaların başlamasına sebep olmuştu.Spekülatif filmler gişede genelde başarılı olmakta.Haftanın ikinci iddialı yapımı Büşra diyebiliriz.
Yurtdışındaki birkaç festivalde yarışan Kara Köpekler Havlarken muhtemelen fazla gişe yapmayacak ancak Erkan Can oynadığı her projeye artı değer katan bir isim olduğu için bu filmi diğerlerine göre daha iyi bulacağımı hissediyorum.
Bir diğer Türk filmi ise Köprüdekiler.İstanbul ve Antalya film festivallerinden En İyi Film ödülleriyle dönen film bu başarısına rağmen yıl içinde fazla ses getirmedi.Buna rağmen bu iki ödül birşeylerin mutlaka göstergesidir.Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan bu film hakkında olumlu görüş belirtmişler.Tüm bunlara bakarsak haftanın en sürprizli Türk filmi ünvanını da bu filme veriyorum.
Yerli filmlerin esintilerinden sonra bu hafta Özel Kuvvetler ve Sevgili John bu haftanın yabancı filmleri.Sevgili John’un yurtdışı gösterimlerinde Avatar ile çekişmesi söz konusuydu galiba.Pek ilginç bir konu olmamasına rağmen izlenimlerin olumlu yönde olması ve yabancı romantik filmlere olan merak sebebiyle bu haftanın pastasını Sevgili John yiyecek gibi gözüküyor.
Ben bu hafta sinemaya gitseydim terchihim Özel Kuvvetler‘den yana olurdu.Absürdlüğün dibine vurmuş,savaş karşıtı duruşu ile beğeni kazanan ve aynı zamanda fazlasıyla eğlendiren bir filmdi.Benim tercihim Özel Kuvvetler yana…


Dersimiz Atatürk
Büşra
Kara Köpekler Havlarken
Köprüdekiler
Sevgili John
Özel Kuvvetler

Aşağıdaki linklerden İstanbul’da ve Anadolu’da gösterilecek filmlerin yerinin ve seanslarının tam listesini görebilir yada indirebilirsiniz.

İstanbul 19-26 Mart Film Seansları
Anadolu 19-26 Mart Film Seansları

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.