Kategoriler
Yeni Filmler

Video, Marketing ve Birtakım Bazı Şeyler

9 yılı aşkın süredir yazıyoruz, kitlemizi bir şekilde yakaladık. Okunuyoruz, eleştiriyoruz ve eleştiriliyoruz. Bir şekilde hala etkileşimdeyiz ancak artık video içerikler bas bas bağırmaya başladı ben buradayım ve seni geçtim diye. Esasında bizim için de inovasyon yapmanın zamanı geldi de bakmayın gelenekselliği sevdiğimizden değil bazı şeyler alışkanlıktan bırakılmıyor.

Telefonun ön kamerasını açan, Canon EOS serisi bilmem kaçını boynuna asan, GoPro ile ekşınlardan ekşınlara koşan bir jenerasyon var ve üretiyorlar. Bizim yazarak ve tartışarak ürettiğimiz şeyler var. Onlar anları kayıt altına alıp izlemeyi, paylaşmayı ve içerik montajıyla var olandan daha farklı şeyler çıkarmayı seviyorlar. Burada hangisinin daha değerli olduğunu tartışmak yerine bir durum tespiti yapmak doğrudur bence. Çünkü artık eskisi kadar okunmuyor argümanını, görsel içerik videoları izleyen meraklı bir ergen çürütebilir.

Yani kabul edelim ya da etmeyin siz bilirsiniz ama trendler değişti ve daha da değişecek. Dünya yazıdan görüntüye kayarken içerik üreticileri de bu anlamda evrilmeye başladı. Genç jenerasyon blog kavramını hiç yaşamasa da vlog’un ne olduğu ve nasıl yapıldığı konusunda fikri var. İlgi çekici bir videonun nasıl çekileceği konusunda bir fikri olsa da görüntüleme sayısını nasıl arttıracağı noktasında eksikleri var.

Video Marketing , işte bu noktada üretici beyinlerin, vloggerların, video kurgucuların, gamerların başucu bookmark’ı niteliğinde bir blog sitesi.

Video trendleri, video içeriklerin pazarlaması noktasında önemli ipuçları ve bu devasa sektörle alakalı tüm yeni gelişmeleri bulabileceğiniz site Türk yayıncıları ve yapımcıları için önemli bir kaynak niteliği oluşturuyor. Kendi deneyimleriyle dünyada olup biten gelişmeleri birleştirerek Türkçe yayın yapan her içerik üreticisine kendini geliştirme fırsatı sunuyor.

Detaylı infografikler ve istatistiklerle niyet okuyan bilgiden ziyade rakamlara dayalı rasyonel veriler içeriğinizi pazarlama noktasında oldukça işinize yarayabilir. Henüz yeni bir kavram olsa da Video SEO konusunda da deneyimlerinden faydalanmak içeriklerinizi daha geniş kitlelere ulaştırma noktasında faydalı olacaktır.

Unutmamak gerekir ki iyi bir içerik üretmek kadar onu iyi bir şekilde sunmak da oldukça önemli. Blogger da olsanız vlogger da olsanız pazarlamanın gücüne inanın.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir