Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Venuto Al Mondo/Sen Dünyaya Gelmeden (2012)

.

Hayatı basite indirgeyen aşk, vakti geldiğinde onunla mücadele etmeye gelince sizi en çıkmaz sokaklara sürükler.
Hayatı boyunca geçmişindeki yaşanmışlıkları taze tutarak yıllarını geçirmiş Gemma Sarajevo’dan aldığı telefonla beraber senelerdir özlemini duyduğu yolculuğa çıkmak için hazırlanır. Henüz saçları ağarmamışken Bosna’da yaşadıklarıyla yüzleşme fırsatı bulan Gemma yanına oğlunu da alarak hayatının en derin izlerini bırakan bu topraklara hesap soracaktır.

Başrollerinde Emile Hirsch, Penelope Cruz gibi Hollywood yıldızlarının yanında Saadet Işıl Aksoy’un da yer aldığı Sen Dünyaya Gelmeden filmi Balkanlar’ın kaynadığı bir dönemde alevlenen bir aşk hikayesini anlatıyor. Diego ve Gemma karakterlerinin merkezine alan hikaye alt tema olarak Bosna katliamını ve çocuk sahibi olma olgusunu içine alarak filme sosyolojik anlamda da mana katıyor. İnsanoğlunun içgüdüsel devinimlerinin gücüne sıklıkla dikkat çeken film özellikle karakterlerini özümsemiş oyuncuların başarılı performanslarıyla duygu yoğunluğunu fazlasıyla hissettiriyor. Özellikle Saadet Işıl Aksoy’un afişteki ticari beklentiyi fazlasıyla ezen başarılı performansı görülmeye değer.

.

Filmin biraz da kamera arkasına değinelim. Yönetmen Sergio Castellitto’nun romandan uyarlanan Twice Born flashback kullanımı açısından gayet dengeli ve yeterli. Yönetmen sıklıkla bu yöntemi kullanarak iki farklı diliminde geçen hikayeyi bağlamada izleyicinin işini oldukça kolaylaştırıyor. Bunun yanında çekilen mekanların doğal dokusu zaten filmin içine girmenizi kolaylaştırıyor. Kamera kullanım teknikleri bazı bazı tanıdık gelse de iyi bir şeye özenmenin kötü bir şey olmadığını düşündüğümüzden dolayı fazla yadırgamıyoruz ancak makyaj konusunda ciddi bir problemin olduğunu da gözardı etmiyoruz.

Sıklıkla İtalyanca, bazen İngilizce, ara sıra da Boşnakça konuşulan Sen Dünyaya Gelmeden filmi dili gibi yoğun bir konu çeşitliliği sunuyor. Bu çeşitlilikten herhangi birini ön plana aldığınızda filmden alacağınız tad azalacaktır ancak resmin bütününe baktığınızda tatlı bir gülümsemeyle nokta koymanız işten bile değil. Enternasyonel oyuncu kadrosuyla başarılı bir oluşum olan filmi görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir