Vavien (2009)

.

Engin Günaydın’ın son filmi Vavien bencil bir karakterden yola çıkarak taşra insanının yaşamını mizahi bir dille aydınlatıyor.
Eğer siz de küçük bir kentte yaşıyorsanız Celal türevi insanları mutlaka görmüşsünüzdür.Bu tür insanlar bir tarafları denk diyebileceğimiz bir mali durumda olmalarına rağmen herşeye yakınırlar,köylü kurnazlıkları vardır,n’oldum delisidirler.Küçük şeylere takılır,birbirlerine ufak kazıklar atmaya bayılır ancak kazık kendilerine girdiğinde hiç kazık atmamış numarası yapacak kadar iyi tiyatrocudurlar.
İşlerden genelde kaytarmaya çalışır,yaşadıkları ortamdan ve işten çok daha iyisini hakettiklerini düşünür ancak kendi mesleğinin erbabı olamamışken bu tür hayaller kurmanın ne kadar tutarsız olduğunu akıllarının ucundan bile geçirmezler.

.

Celal oğluna yapma dediği şeyi yapan,bildiği şeyi bilmemezlikten gelen,kıymet bilmeyen,karısını sevmeyen,vaviyen bağlamayı bilmeyen ,etrafına borç takan,karısının parasını çalan,ihale görüşmesi deyip karıya giden küçük hesapların adamı bir kişiliktir.Karısı Sevilay ise kentteki yardım kuruluşunun bünyesinde koşuşturmakta ve Almanya’daki babasından gelen paraları zulalamaktadır.Kocasını her ne kadar sevse de çoktan patlamış zulasına kocasından bahsetmemektedir.Celal’in oğlu Mesut ise komşunun kızıyla iş pişirmekte,boş zamanda da babasının porno koleksiyonundan kendisine ziyafet çekmektedir.Tüm bu sessiz curcuna aslında mutsuz bir ailenin rutinleşmiş hayatından bir kesittir.Ancak zamanla ayyuka çıkan olaylar ailenin rutinleşmiş hayatını kökünden devirecektir.

.

Taylan Biraderler’in yönettiği,Engin Günaydın’ın müthiş analizlerle dolu senaryosuyla film Türk sinemasının son dönemde çekilen en iyi filmlerinden biri olma özelliği taşıyor.Kendisi de taşra menşeili olan Engin Günaydın filminin senaryosunu yazarken sanıyorum epey bir maziyi yad etmiştir.Her karakterin basit rutin hayatından küçük bir kesit bile Engin Günaydın,Settar Tanrıöğen,Binnur Kaya’nın başarılı oyunculukları ile ilgi çekici hale geliyor.Tabi başarının tümüne ilginç taşra hayatı sahip değil.Engin Günaydın’ın mizahi yeteneğini filmin alt metinlerinde çokça rastlamak mümkün.Filme gidenlerden pek birşey duymadıysanız ters köşeye yatmanız mümkün.Filmin yapısı karakterleri gibi vavien.
Aynı zamanda açılış ve kapanış sahnelerinin uyumu ve filmin temasını genel olarak özetlemesi ince düşünülmüş güzel bir ayrıntı.Bu filmi tavsiye etmeyelim de hangisini edelim ?

Vavien ne demek diye soran arkadaşlara da elektrik tesisatında ışığın bir anahtardan açıldığında başka bir anahtardan kapanması diyelim ve meraklarını giderelim.


IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Vavien (2009)

  1. Bir filmde engin günaydın oynuyorsa kesinlikle izleyeceksiniz. Avrupa yakası ile çıkışa başlayan engin günaydın Vavien filminde bunu devam ettirmiş filmi tavsiye ederim.

  2. yapılır mıydı ulan bu?peki ya bu?bu da mı? yok artık bunu da yaptın?ve..ve sonucu? vay… diye diye filmi bitirmişim. türk kadını çok acı çekiyor kesinlikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.