Valkyrie/Operasyon:Valkyrie (2008)

.

Bazı zor kararlar vardır bir an önce alınması gereken.Seninle aynı düşüncede olanlar olsa bile seninle değillerdir.Ne zaman kendinden birşeyler feda etmeye başlarsın,işte o zaman arkanda duracak çok insan bulursun.

.

Albay Stauffenberg de bazı kararların alınmasını önceden görenlerden biridir.Ancak bu kararları almadan önce savaşın gerçekleriyle yüzleşir.Bir gözünü ve kolunu kaybeder.Hitler’in körü körüne yaptığı işgallerin çok fazla tutunmayacağını ve Hitler’i devirmeden Almanya’nın rahata eremeyeceğini çok önceden beri düşünen Stauffenberg, vücudundaki tahribatla beraber artık karısı ve çocuklarından başka kaybedeceği birşeyin olmadığını düşünür.Alman bürokratlar da durumdan rahatsızdır.Hitler’i devirmek için Stauffenberg gibi hem Hitler’e yaklaşabilen birini hem de ruhsal çöküntüye uğramış bir bünyeyi kaçırmak istemezler.Ve Stauffenberg’in gözetiminde Valkyrie Operasyonu başlatılır.Ancak unuttukları birşey vardır.O da Hitler’in ne kadar ballı bir manyak olduğudur.

.

Stauffenberg’in kişiliği üzerine fazlasıyla eğilmiş olan film saygınlığını ölümünden sonra kazanmış bu subayın aslında ne kadar ileri görüşlü bir beyne sahip olduğunu sıklıkla vurguluyor.Olağan Şüpheliler’in yönetmeninden gerilim dozu yüksek bir dram.

Aslında görünüşte pek bir etkisi görünmeyen operasyon gerçekleşseydi;
Alman yakın tarihi baştan yazılır,Almanya Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir enkaz almaz ve şimdiki gibi çok uluslu bir toplum haline dönüşmezdi diye düşünüyorum.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Valkyrie/Operasyon:Valkyrie (2008)

  1. Senaristi de Olağan Şüpheliler’in senaristi.

    Ayrıca Byran Singer ile Ethan Hawke çocukluk arkadaşıymışlar. Filmle alakası yok ama aklıma gelmişken yazayım dedim 🙂

  2. Valkyrie güzel bir film başına oturunca sonuna kadar izleyebileceğiniz bir film. ama beni o kadar da çok etikilemedi aslında..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı