Uncertainty (2009)

.

Aşık bir çift köprünün üstünde cilveleşirken bir kararı da alma arifesindedir.Oğlan parayı havaya atar ve yazı mı tura mı görmeden iki sevgili farklı yöne koşmaya başlar.
Köprünün farklı noktalarından şehre inen çiftimiz yine köprüağzında içinde birbirlerinin olduğu arabalara binerler.Bu noktadan sonra film yeşil ve sarı olarak ikiye bölünür.
Yeşil olan bölümde oğlanın kız evine gitmesi ve akabinde gelişen aile bireylerini tanıma gibi basit,tatlı ve yer yer sancılı olan olaylar yer alırken,sarı olan bölümde ise üstü sarılarla bezeli çiftimiz sarı bir taksiye bindiklerinde oturdukları yerde bir telefon unutulduğunu görür.Oğlan gayri ihtiyari bir şekilde o telefondan kendi telefonunu arayarak kişisel bilgilerini verir.Taksiciye güvenemediğinden telefonu elden teslim etmek ister.

.

Telefon sahibiyle konuşur ve telefon sahibinin kırmızı bir ceketle geleceğini öğrenir.Buluşma yerine gelince telefon sahibini gören oğlan aynı zamanda onun ölümüne de tanık olur.Bir çekik onu vurup üstünü aramaya başladığında çiftimiz telefona ulaşmak isteyen birden fazla insanın olduğunu öğrenerek kaçmaya başlar.Kendi telefonunu ve tüm adreslerini söyleyen oğlan yüzünden çiftimiz kocaman bir şehirde kapana kısılmışcasına oradan oraya savrulmaya başlar.Bu esnada telefona gelen bir mesaj çiftimizin aklına karpuz kabuğu düşürecektir.

.

Filmin girişindeki gizemli sözler ve egzantirik başlangıç filmin geneline yansıyacak gibi bir izlenim yaratıyor.İki farklı zaman diliminde kararsızlık ve tercihleri sebebiyle aynı insanların ne yapabileceği ve hayatlarının nasıl etkilenebileceğini görüyoruz.Herşey kararsızlık nedeniyle başlıyor,telefona gelen mesajdan sonraki durum da kararsızlık,çiftimizin geleceklerini etkileyecek önemli kararı alamamaları da…Filmin isimlerini doğrular nitelikte temalara sahip olan filmleri görmek beni mutlu ediyor.Hiç duymadığın kafiyeli bir beyit gibi.
Filmde güzel bir beyit gibi ikiye ayrılıyor fakat bir tarafında kafiye yok.Tat yok.Tuz yok.Filmin yavan ve durağan tarafı,gerilimli ve sürükleyicili tarafın enerjisini emiyor.Film yeşil tarafına döndükçe sıkılacak ve sarı kısmın gelmesini bekleyeceksiniz.
Ama genel olarak ilginç bir anlatım kullanmış yönetmenler.Aslında yapmak istediklerini başarıyla yapmışlar.Fakat izleyici gözüyle bakıldığında filmden fazlasıyla kopmalar oluyor.Ben de zaman zaman filmden sıkılsam da filmin değişikliğini ve durup düşündüğümde ise başlangıç ve finali sevdiğimi farkettim.İyi bir zaman geçirgeci olmayabilir fakat farklı şeyler görmeniz açısından değişik bir deneyim olabilir.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.