Üç Maymun (2008)

.

Yılanın ve yalanın başını küçükken ezmek gerekir.Peki koynunuzda yalan söyleyen bir yılan beslediyseniz?

.

Milletvekili adayı Servet Bey,uykulu halde tenha bir yolda araba sürerken birini ezmesiyle yalanlar silsilesi başlar.Servet Bey’in şoförü Eyüp,patronunun cazip teklifine ve hapiste kalacağı kısa süreye güvenip suçu üstlenerek yalanı kuyruklu hale getirir.Bu sırada Eyüp’ün oğlu İsmail üniversite sınavında başarısız olmuş,kendine meşgale aramaktadır.Annesine babasının çıkınca Servet Bey’den alacağı nakit paranın bir kısmını şimdi alıp araba almak ister.Annesi Hacer de parayı istemek için Servet Bey’e gittiğinde aralarında oluşan kontak yalan makarasının kopmasına neden olur.Bundan sonra olan-bitenler hakkında hiçbirşey konuşulmayacak,görmemezlikten gelinecek,bilmiyormuş gibi yapılacaktır.Çünkü aileler böyle ayakta durur.

.

Geçtiğimiz yıl Ceylan’ın Cannes’dan “En İyi Yönetmen” ödülüyle döndüğü film Ceylan’ın tarzına uzak olduğu için bir hayli eleştirilmişti.Onun yine o harika fotoğraf karelerinden fırlamış çekimleri devam ediyor.Ancak benim gibi filmlerde kurgu ve diyaloglara birincil planda önem verenler onun bu yeni halini sevecekler.Ceylan benim zevkime pek uymayan sinemasına (minimalizm ve az diyalog) bu sefer biraz çeşni katmış.Güzel de olmuş ama bu çeşni akabinde yapacağı filmlerde olur mu bilinmez tabi.Yavuz Bingöl keskin yüz hatları,sert mizacı oynadığı karaktere cuk oturmuş.Güzel de oynamış.En azından bu film için benim fazlasıyla beğenimi kazandı.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Üç Maymun (2008)

  1. Hoş Filmdi. Nuri Bilge Ceylan yapmışsa zatan izlenmeyi hakediyor. Alışageldik tarzından da biraz uzaklaşmış Nuri Bilge Ceylan ama yine de izlemek gerek bu filmi, çok hoş kareler ve diyaloglar var. (Yazar burada Akın’a seslenmiş) (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı