Two Lovers (2008)

.

Joaquin Phoenix’in belki de son filmi.Sinemayı bırakacağını söyledikten sonra yeni projelerde ismi geçmemesi kararında ciddi olduğunu gösteriyor.Giderayak da güzel bir film bırakmış.Hatırlanacak hatta fazlasıyla özlenecek…

.

Leonard babasıyla beraber aile işleri olan kuru temizleme dükkanıyla ilgilenen,yakın zamanda büyük bir ruhsal travma yaşamış ve buna bağlı olarak intihar eğilimli bir adamdır.Çok sevdiği nişanlısını basit bir sağlık problemi nedeniyle kaybeden ve ondan bir daha haber alamayan Leonard uzun bir süre bu durumun derbederliğini çekmesi nedeniyle akıl sağlığında da bozulmalar olmuştur.
Leonard’ın hayata karşı boşvermişliği dükkanlarını satın almak isteyen Cohen ailesinin ailece evlerini ziyaret edene kadar sürer.Bu ziyaret esnasında kendine ilgi duyan Sandra ile tanışır.Leonard da kendine karşı duyulan bu güzel hislerin karşılığında ufak düzelmeler başlamıştır ki bu esnada Leonard basamaklarda tanıştığı güzeller güzeli yeni komşusu Michelle’e vurulur.Bir yandan Sandra ile ilgilenen ve ona değer veren Leonard diğer yandan Michelle’i daha yakından tanıma çabasına girer.
Michelle ise sorunlu biridir.Evli bir adamla ilişkisi vardır ve hayatında düzen namına hiçbirşey yoktur.Belki de Leonard’ın onu yakından tanıdıkça daha fazla sevmesinin nedeni de budur.”Hacı hacıyı Mekke’de,deli deliyi dakikada bulur.”
Leonard daha 1-2 aya kadar yalnızlık ve ızdırap çekiyorken şimdiki durumu aklını fazlasıyla bulandırmaya başlayacak ve iki kadından birinin gittiği yoldan gitmek zorunda kalacaktır.

.

Aslında benzer örneklerini sinemalarda yılda 4-5 kez görebileceğimiz bir film bu.Ama filmin asıl olayı karakterlerini birbirlerine olan duygularından çok hayatın akışında yaptıkları ve aldıkları kararlar.Aşk için alınıldığı düşünülen ancak arkasında sadece şefkatin yattığı kararlar…Tek istedikleri şefkat olan bu karakterlerin film boyunca bu amaçla kişiliklerinden ve hayatlarından nasıl feragat ettiklerini görmek gerçekten acı verici.Ve bu duyguları ustalıkla yansıtanlardan bir olan Joaquin Phoenix’i belki de bir daha sinemalarda göremeyeceğiz.Ama bu son performansı bile uzun süre akıllarda kalacağa benziyor.Joaquin Phoenix!Umarım Rap kariyerin rezalet olur ve beyazperdeye çabuk dönersin.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.