Sarmaşık | 2015

sarmasikfilm

Tolga Karaçelik’in Gişe Memuru’ndan sonraki filmi. Gişe Memuru zamanlarında artık var olmayan Sinema dergisine verdiği söyleşide gelecek projelerinden söz ettiği esnada bunu da anlattığını hatırlıyorum.

İşledikleri suçlar sonrası deniz hukukundan faydalanarak uzaklaşmak isteyen üç kişinin bir gemiye gelmesiyle başlıyor film. Daha sonra armatörün iflas etmesiyle mürettebat karaya geri dönüyor. Gemide de sadece kaptan, kaptan yardımcısı ve aşçı kalıyor. İşledikleri suçlar sebebiyle gemiye gelen diğer üç kişinin gemicilikle falan alakası yoktur. Bu iki grup arasında anlaşmazlık baş göstermeye başlar ve kaptanın elini ayağını ortalıktan çekmesiyle birlikte iktidar savaşının dozu iyice artar.

Nedensiz yere gıcıklık beslediğim Hasan Cömert, Emrah Kolukısa ile birlikte sunduğu Yer Gösterici’de metaforların çok açık olduğunu söylüyordu. Filmi henüz izlemediğim için doğal olarak pek anlam verememiştim ve Hasan’a karşı olan gıcıklığım da bir tık artmıştı. Fakat filmi izlerken bunun ne kadar doğru ve yerinde bir tespit olduğunu görmüştüm. Tespit oldukça doğruydu ve yönetmenin de bunu bu kadar rahat yapabilmesi takdir edilesiydi.

Günümüz Türkiye’sinin birebir kopyası desek abartmış olmayız film için. Ülkenin başındakinden “dış mihrak”ına, maşasından sokaktaki adamına kadar herkesin bir iz düşümü var filmde. Ve bunu anlayabilmek için ateşli bir gündem takipçisi olmanıza da gerek yok. Böylesine politik olup her kesime hitap edebilen, herkesin rahatlıkla anlayabileceği bir film yaptığı için Tolga Karaçelik’i tebrik etmek, üstüne bir de alnından öpmek gerekiyor.

sarmasikfilm2

Altın Portakal’da en iyi oyuncuyu Nadir Sarıbacak almış fakat tüm oyuncuların çok çok iyi olduğunu özellikle belirtmek gerekir. Osman Alkaş, Kadir Çermik, Hakan Karsak ve Özgür Emre Yıldırım şahaneydiler.

Bu arada Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi filme Turkuvaz Medya tarafından verileceği vaadedilen 100.000 liralık iletişim ve tanıtım desteği ödülünün verilmediğine dair haberler çıktı geçtiğimiz günlerde. Tolga Karaçelik’in ödül konuşması esnasında tutuklanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ü destekleyici ifadeleri bunda etkili olmuş diye belirtilmiş haberlerde. Yazının başında Sinema’dan söz etmem biraz da bununla alakalı aslında. Sinema, Turkuvaz grubuna ait bir dergiydi ve Emek Sineması’nın yıkılmasından kısa bir süre sonra yıllar süren yayın hayatı sona erdirilmişti.

Tüm bu bilgiler ışığında Sarmaşık’a o ödülün verilmemesi daha da anlaşılır hale geliyor ve filmi de ülkemiz tarihi içinde çok çok başka bir yere yerleştiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir