Türk Dizileri İle Yabancı Diziler Arasındaki Farklar

 

Türk dizileri ile yabancı diziler arasındaki farklılıklar neler? Şöyle ufak bir inceleme yapmaya ne dersiniz?

Dizi Sürelerinin Farklılıkları

Yabancı dizilerde dizi süresi genelde 45 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Ama genel olarak baktığımızda 45 dakika diyebiliriz. Türk dizilerinde ise bu süre çok farklılık gösteriyor. Türk dizilerinin ortalaması 2 saat civarında. Yani yabancı dizilerin 2 katı hatta biraz daha fazlası.

Diziler Arasındaki Özet Süreleri Farkı

Bilirsiniz bir önceki bölümü hatırlatmak için konulan özet kısımları Türk dizilerinde o kadar uzun ki bazen bu süre dizinin yeni bölümünün süresine denk bir hal alıyor. Yabancı dizilerde ise bu özet kısmı 20 saniye, hatta maksimum 1 dakika civarı sürüyor. Durum böyle olunca bir yerli dizi izlemek işkence halini alıyor.

Dizileri İzleyebileceğiniz Kaynaklar Arasındaki Farklılık

Türk dizileri için birçok internet sitesi bulunuyor ancak yabancı dizi izleyebileceğimiz kaynaklar Dizimag.com sitesinin kapanmasıyla oldukça azaldı. HarikaDiziler.com gibi büyük arşive sahip dizi izleme siteleri neredeyse bulunmuyor artık.

Dizi Senaryoları

Türk dizilerinde senaryolar dizinin uzun süresine bağlı olarak bir zaman sonra tıkanabiliyor. Yabancı dizilerde ise senaryo hemen tıkanma noktasına gelmiyor. Durum böyle olunca dizi izleyen birçok genç yabancı dizilere rotasını çeviriyor.

Diyaloglar Arasındaki Farklılık

Türk dizilerinde süre 2 saat olunca diyaloglarda buna bağlı olarak uzuyor. Sürekli uzun uzun bakışmalar, gereksiz yere uzayan diyaloglar maalesef Türk dizilerinin bir kaderi şuan için. Yabancı dizilerde ise diyaloglar daha akıcı bir şekilde ilerliyor. Çünkü doldurmaları gereken 2 saatlik süre yok.

Bir Sezonun Ne Kadar Sürdüğü

Yabancı dizilerin bir sezonu en fazla 16 bölümden oluşuyor. Bu dediğim değer de maksimum olan değer. Yoksa bir sezonu çok daha az bölümden oluşan binlerce yabancı dizi var. Türk dizilerinde ise yine gereksiz bir uzunluk görüyoruz. Zaten bölümler uzun birde diziler Eylül gibi başlayıp Haziran gibi bitiyor. Gerçekten feci derecede fazla bir süre bu.

Senaryo mu Karakterler mi?

Türk dizilerinde senaryodan daha önemli bir şey varsa o da karakterlerdir. Senaryo karakterlere göre şekillenir diyebiliriz. Yabancı dizilerde ise önemli olan senaryodur ve karakterler bu senaryonun bir parçasıdır.

Bölüm İsimleri

Yabancı dizilerin her bölümünün bir adı vardır. Bizim dizilerde ise bu rakamla belirtilir. Her bölümün bir adının olmasının avantajı daha sonra izlemek istediğinizde kolayca bulup izlemek istediğiniz bölümü izleyebilirsiniz.

Konularında Ne Gibi Öğelere Yer Veriliyor?

İçerisinde fantastik öğeler barındıran birçok yabancı dizi vardır. Kurt adamlar, vampirler gibi. Türk dizilerinde ise bu duruma rastlanmaz. Diziler genelde aşk üçgeni üzerine kuruludur.

Repliklere Dizilerde Ne Şekilde Yer Veriliyor

Türk dizilerinde genelde replikler kısır oluyor. Hep aynı tarz şeyler dönüyor. Yabancı dizilerde ise daha ince espriler görmemiz mümkün. Tabi bu konuda başarılı birçok Türk dizisi de var onları bundan ayrı tutuyoruz.

Kullanılan Araçlar

Yabancı diziler Türk dizilerine göre daha iyi ışık, kamera ve dekor ile çekiliyor. Daha iyi bir objektife sahip kameralar ile çekim yapılıyor. Tabii çekim açıları da, yabancı dizi izleyenler bilir Türk dizilerinden farklılık gösteriyor.

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.