Trolljegeren/Troll Avı (2010)

.

Mocumentary (kurmaca-belgesel) türünde filmler son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı.Bu anlamda Blair Cadısı akımın ilk ciddi işlerinden biri olarak ortaya çıktıktan sonra Rec (Ölüm Çığlığı) serisi bayrağı devraldı ve şimdi de Troll Avı filmine devrediyor.
Norveç’teki kaçak ayı avı konusunu derslerinde kullanmak için eline kamerayı kapan bir grup üniversite öğrencisi kararlılıklarının ve sabırlarının ödüllerini alırlar.
Hans isimli bir kaçak avcıyı deşifre ettikten sonra onunla çekim yapmaya ikna ederler ve kaçak ayı olarak başladıkları ilk maceralarını kaçak trol avı olarak noktalarlar.Gördüklerine bir süre anlam veremeyen grup kendini toparladıktan sonra ellerindeki görüntünün değerinin farkına varır ve çekimlere tam gaz devam ederler.Grup Hans’la beraber hayatlarının en ilginç çekimlerine başlar fakat ilginç görüntüleri elde etmek için tüm Norveç’i tavaf etmek ve tüm korkuları yenmek gerekir.Tabi macera tutkusu ve para hırsı birleşince yenilmeyecek pek az şey vardır.
Norveç’in bağrından kopup gelmiş bu kurmaca-belgesel başarılı olmuş türdeşlerine nazaran daha naif ve daha bilgilendirici ancak başarı kıstasında onlardan geride kalmıyor.Görsel efektlerle yaratılan troller gerçekten ihtişam dolu ve insanı etkisi altına alıyor ancak filmin kökeninde korkutmak yada germekten çok sosyal mesaj vermek yattığından dolayı afişi görüp korku filmi izleme moduna girenler için hayal kırıklığı olabilir.Ama beklentileri bir kenara bıraktığımızda Norveç’in o eşsiz manzaralarına eklenen hoş hikaye aslında bu düşük bütçeli Norveç filmi için beklenenden çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

.

Beni özellikle etkileyen bu kadar sağlam malzemeyi kurgulayan ve toplayan film ekibi istese bu filmi bayağı bir korku filmi moduna sokup parayı kırabilirmiş fakat bilerek ve isteyerek böyle bir film çekmişler.Yani demek istediğim kaç tane yönetmen filmi için dünyanın parasını harcayıp dev gibi troller ısmarladıktan sonra bunları filmin hikayesine dolaylı yönden katkıda bulunmasını ister ?Bu çirkin yaratıkları isteseler bir terör haline getirip şehirleri yerle bir de edebilirlerdi ama belki de Trolljegeren 2 için böyle planları vardır da bizim haberimiz yoktur.
Bu arada Hollywood filmin yeniden çevrimi için kollarını sıvadığını daha önce yazmıştık.(bkz.)Aslında olası bir Trolljegeren 2 filmi için düşündüğüm teoriyi Hollywood’un yeniden çevrimde kullanması çok muhtemel.Bekleyip görmek lazım.
Sinemada alternatif bir şeyler arayanlar için Trol Avı filmi biçilmiş kaftan.Özellikle Mocumentary severlere filmi şiddetle tavsiye ediyorum.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Trolljegeren/Troll Avı (2010)

  1. bence hoş bi filme benziyor hoş konusu da adı da trol ile ilgili olan bi film ne kadar güzel olabilirse 🙂 konusu ya da film nasıl olursa olsun emek harcanmıs her film güzeldir buda dahil 🙂

  2. aslında kült troll 2 gibi bir film bekliyordum lakin the blair witch project tarzında bir film çıktı. bu filmin kült olabileceğini pek zannetmiyorum

  3. Söylendiği gibi “Troll Avı” filmi çok başarılı bir belgesel olmuş. Filmin yapımcısını tebrik ediyorum 🙂 Son yıllarda belgeseller cok tutulmaya baslandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.