Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Trance/Trans (2013)

trance filmi

Hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz içinde hipnoz…

Bir tablo… Onu korumakla görevli genç bir adam, onu çalmak ihtiyacı hisseden orta yaşlı adam, olaya dahil olan bir kadın… Taşların sürekli yer değiştirdiği, sık hipnoz seanslarıyla beyninizin patatese döndüğü bir film Trans. Düşünce gücünüzü zorlayan, takip etmek zorunda hissettiren karakterlerle beraber sizi de köşeye sıkıştıran… Bir filmin bu denli sizinle oynaması ve ele geçirmesi sizin zayıflıklarınızdan ziyade filmin otoriter gücünden ileri geliyor. Eminim ki benim bu hissettiklerimi filmi izleyen çoğu kişi yaşamıştır.

trance filmi

Bir sinefil olarak Danny Boyle dönemine yetiştiğimden dolayı kendimi oldukça şanslı hissediyorum. Trainspotting gibi dışarıya anarşist özümüze realist bir film de yapabiliyor Milyoner gibi her türlü insanı yakalayabilecek bir film de… Trans bu anlamda çemberin dışında kalan bir film zira izleyicinin izlemek dışında çokça düşünmek ve düşünceleriyle cebelleşmek gibi ağır yükümlülükleri de var. Muhtemelen IMDB puanını da düşüren bu yükümlülüktür diye düşünüyorum.

trance filmi

Film üzerine fazla detay vermek yersiz çünkü her sahnesi izleyici tarafından sindirilmeli. Bitişiyle Haneke’nin Funny Games’ine selam mı çaktı bilmiyorum ama bu filmi iyi ki yaptı çünkü bir kez daha izleme hissiyatı uyandıran filmlere bu aralar çokça ihtiyacım var. 2013 yapımı filmler arasında şüphesiz en sıradışı yapımlardan biri. Mutlaka görmenizi öneririm.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Trance/Trans (2013)” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir