Towelhead/Tabu (2007)

.

Farklı kültürler insanların her zaman ilgisini çekmiştir.Çünkü insan o kültürde yapılanları kendi kültürüyle kıyaslayınca idrak edemiyor ve bu durum da hoşumuza gidiyor.Peki sizin yaşadığınız çevre farklı kültürlerden olsaydı…Hele bir de çocuk olsaydınız ?

.

İşte Jazira’nın da yaşadıkları tam olarak buydu.Amerikalı annesinin yanında New York’ta rahat bir hayat sürerken yaşadığı ergenlik sendromu sonucunda bir nevi cezalandırmak üzere babasının yanına postalandı.NASA’da çalışan babasının kökleri de Lübnanlı’ydı.Zaten Lübnanlı olmak yeteri kadar bir kültür mozaiği iken babası Amerikan kültürünü de özümsemiş ve sonuç olarak garip bir baba modeli ortaya çıkmıştı.Bir Arap erkeği kadar maço ve ahlak kurallarına bağlı,aynı zamanda Amerikan yaşamına uyum sağlamış,düzgün diksiyonu ve bakımıyla modern bir erkek imajı çiziyordu.
Ergenliğini keşfetmeye çalışan Jazira,bir yandan yeni okuluna alışmaya çalışıyor diğer yandan da böyle bir babayla çekilecek bütün zorlukları çekiyordu.Duygularını saklamadan yaşayan bu saf kızın hayatı komşuları Bay Vuoso tanışmasıyla değişmeye başladı.Babasında bulamadığı anlayışı Vuoso da görünce Jazira,ergenlik döneminde küçülen beynini tamamen yitirdi ve karışık duygular hissetmeye başladı.

.

Yine küçücük kutu evlerden insan manzaraları…Alan Ball bu tür anlatımı seviyor(bkz.American Beauty).Onu sürekli kendini tekrar ediyor gibi görebilirsiniz ancak işlediği hikayeler ve bize bunu sunuş tarzı kendine tekrar tekrar hayran bıraktırıyor.Bu sefer yönetmen koltuğunu da oturmuş.Zaten kendisine Six Feet Under‘dan ötürü ayrı sempatim vardı bu filmle beraber perçinlenmiş oldu.
Özellikle Peter Macdissi’nin üzerinde durmak istiyorum.Six Feet Under‘da da bir yan rolü vardı ve çok iyiydi.Burada başrollerden birinde ve tek kelimeyle filmi alıp götürüyor.Bu adam çok yetenekli ama herhalde bilerek sinemanın bu kadar içinde olmak istemiyor diye düşünüyorum.Yine Six Feet Under da olan Michael Hall da aynı yapıdaydı Dexter’ı canlandırana kadar.Umarım Macdissi’yi başka projelerde görürüz.Daha geniş kitleler tanır kendisini.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı