Total Recall/Gerçeğe Çağrı (2012)

.

Hollywood yeniden çevrim filmler çektikçe orjinallerin kemikleri sızlatmayı da ihmal etmiyor.
Gerçeğe Çağrı filmi de bu akımın önemli temsilcilerinden biri olarak bayrağı tutmuş vaziyette. Genelde remake filmler için başka bir ülkeden alınmadıysa bir 35-40 sene bekleniyor ancak nasıl bir yokluksa artık Hollywood Total Recall için sadece 20 yıl bekleyebildi.

Değişen dünya düzeniyle beraber bütün Dünya’ya hakim olan Birleşik Krallık ve her ne kadar üzerinde hakimiyeti bulunsa da yönetimsel anlamda fazla müdahale edemediği kolonisi arasında geçen güç düellosunda ibre yavaş yavaş Başbakan Cohaagen önderliğindeki Birleşik Krallık’a doğru dönmektedir. Cohaagen sentetik polis gücünden oluşturduğu teşkilatla her geçen gün koloni halkını biraz daha sindirmekte ve onlara sadece karınlarını doyurabilecekleri işlerde yer vermektedir.

Douglas Quaid da Cohaagen’in koloni piyonlarından biridir. Her gün kilometrelerce yol tepip hayatını idame ettirmeye çalışmaktadır. Arkadaşlarının aksine bulunduğu durumdan hiç memnun değildir ve içindeki farklı soruların yanıtsız kalması onu daha beter hale getirmektedir. Tüm bunların üstüne evli olmasına rağmen her gün rüyasında gördüğü kız ve onun hakkında hiçbirşey bilmiyor olmak onu Rekall’un cazibeli çözümlerine başvurmaya iter. Ve Rekall’un kapısından girmesiyle beraber illüzyonlu bir dünyayla karşı karşıya kalacaktır.

.

Gerçeğe Çağrı kabul etmek gerekir ki müthiş bir görsel şölen. Her detayı düşünülmüş görsel efektler sizi hikayenin içine çekebiliyor. Tüm dillerden oluşan tabelalar, farklı ırklardan seçilmiş figüranlarla ve kültür farklarını ortaya koyan dekorlarla çok uluslu bir dünya devleti imajını rahatlıkla hissettiren film, ne var ki arka planının sağlamlığını klişeler denizinde boğuyor. Böylesine iyi bir miras ancak bu kadar basmakalıp ve artık ezberlenmiş aksiyon uygulamalarıyla rezil edilebilir. Sonu gelmez ölmemeler, dijital gücün 2-3 saat ayarlı bombaya bakması, yaratıcılıktan uzak klişe replikler filmin geçmişte sahip olduğu popülaritesine de zarar veriyor. Oyuncular Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel ve Bryan Cranston da muhtemelen yönetmenlerinin komutuyla bu sıradanlığa ayak uydurarak kendilerine biçilen rolün dışına çıkmadan görevlerini tamamlıyorlar.

Bu noktada aslan payını yönetmen Len Wiseman alıyor. Hikayeye hiçbir şekilde renk katamadığı gibi tamamen görsel şov üzerinden sağlamaya çalıştığı başarı ne yazık ki büyük hayal kırıklığına uğruyor. Öyle bir film düşünün ki her repliği tamamen Hollywood derlemesinden oluşsun. Bu filmle bu durum mümkün olmuş.

Sonuç itibariyle film izlenebilirliği orta düzeyde tam anlamıyla bir popcorn aksiyon filmi olarak kayıtlara geçsin. Ve mümkünse bir 30 sene sonra bu filmden feyz alınarak bir remake’i daha yapılmasın.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.