Kategoriler
Film Tavsiyeleri

This Is The End/Buraya Kadar (2013)

buraya kadar filmi,

Eğlencenin en civcivli yerinde partinizi kim bölebilir ?
Amerikan komedi piyasası James Franco’nun evinde buluşup alkol ve uyuşturucunun dibine vurmaktadır. Jay Baruchel eski dostu Seth Rogen’i görmek için geldiği L.A.’de hiç sevmediği bir ortamın içinde bulur. Üstelik ot da bulamamaktadır. Ancak biraz sonra başına geleceklerini düşündüğümüzde en büyük derdinin bu olmadığı da malumdur. L.A’e büyük bir saldırı olmuş, insanlar derin obruklarda kaybolmakta, başıboş arabalar tarafından ezilmekte ve bir kısmı da hüzme hüzme ışıkla göğe doğru yükselmektedir.

Jay’in bu bakış açısı başta kullandığı maddelerden mütevellit olarak düşünülse de Franco’nun evinin önünde oluşan derin obruğa düşen David Krumholtz, Kevin Hart ve Aziz Ansari’nin akıbeti tayfanın olaylara bakış açısını değiştirir.

James Franco, Jonah Hill, Seth Rogen, Jay Baruchel, Danny McBride ve Craig Robinson Franco’nun evini tehlike geçene kadar mesken tutacaktır.

buraya kadar film

Amerikan film endüstrisinin son beş yılındaki tüm başarılı komedi filmlerine damgasını vuran yada imzasını atan karakterler bu sefer film içinde gerçek karakterlerinin rollerini yapıyorlar. Alkol, uyuşturucu, sex ve küfürlü şakalardan oluşan ölüm dörtlüsünü filmlerinde kullandıkları gibi kullanan tayfanın ortaya çıkardığı eserin her ne kadar daha önce benzerleri olsa da sınırsız terbiyesiz yaratıcılığın önlenemez işleniş biçimi sebebiyle elemanların diğer filmlerinden çok daha farklı yerlerde duracak bir komedi filmi Buraya Kadar.

Gerçek hayatta Jonah Hill’in bu kadar yumuşak, Seth Rogen’in bu kadar kaypak, Michael Cera’nın bu kadar ayyaş olma ihtimali sanırım bizlerin içine de rahatlatıyor. Milyonlarca insanın imrenerek baktığı karakterler kendi karakterlerinin yozluklarına o kadar sık vurgu yapıyorlar ve kendilerine amiyane tabirle o kadar çok itin bötüne sokuyorlar ki onların zavallılıklarına mı yoksa komikliklerine mi güleceğimizi şaşırıyoruz.

Burada bir parantez açmak gerekiyor esaslıca. Bu tayfanın oynadığı tüm filmleri yazan Evan Goldberg bu sefer yönetmen koltuğuna el atarak kendisi için de yeni bir yol açıyor. Bir ilk filme göre oldukça başarılı ve senaristlikten gelen yeteneklerini kameraya oldukça iyi aktarıyor.

Buraya Kadar filmi kesinlikle bir yetişkin komedisi, şüphe götürmez hem de. Ancak kendinizi keskin tabu sahibi bir birey olarak görüyorsanız filmden uzak durunuz. Mezhebiniz genişse buyrun buradan yakın.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir