This Is England (2006)

.

Skinhead akımı, Falkland Savaşı ve kayıp bir 83 kuşağı…
Babasının ölümü üzerine kaybettiği aidiyetlik hissini yanlış kapılarda arayan ve onun perspektifinden bize dönem filmi izleme şansı veren küçük Shaun’un hikayesi bu… Anılarına sadık orta kararda terbiyeli bir çocuğun kısa bir süre içerisinde edindiği yeni grubun içinde oturmamış kişiliğinin şekillenmesini sert bir dille izlemek genelde Haneke filmlerinde görebileceğimiz birşeyken tamamen farklı bir anlatım dilinin içine düştüğümüzü farkediyoruz.

İçine düştüğü çetenin onu birey olarak sayması ve kabullenmesi üzerine kayıtsız şartsız teslim bayrağını çeken bu küçük çocuk yaşıtlarının edinemeyeceği tecrübelere kısa sürede nail olacaktır.

Shane Meadows’un kendi anılarından yola çıkarak yazdığı ve yönettiği film gerçeklik ve çarpıcılık noktasında oldukça başarılı. Dönemin olaylarını sıklıkla özetleyen dış sesler ve klipler hikayeye can katmakla beraber filme estetik anlamında da eşsiz olma hakkını bahşediyor. Yan unsur olarak kullanılan şiddetin başarılı performansı onu başrole taşısa da filmi oluşturan güçlü hikaye bu filmi izleyen herkesi kısa süreliğine bir iç hesaplaşma yapmaya zorlamakta.

.

Yönetmen Shane Meadows kendi hikayesinin aktörlerini kullanmada ve seçmede oldukça başarılı. Kendini canlandıran Thomas Turgoose ile arasındaki benzerlik de oldukça şaşırtıcı. Hikaye bütünlüğüne baktığımızda ise filme bodoslama dalan Stephen Graham her ne kadar kilit bir rolde olsa da ve hatta müthiş bir performans sergilese de filmin ahengini bozuyor. En azından filmin başlarında onun hakkında kısa dipnotlar düşülebilirdi.

Sözün özü ufak detaylar dışında This is England çarpıcı, etkileyici bir İngiliz filmi olarak notlarımızın arasına girecek. Özellikle mükemmel girizgahıyla eminim benim gibi birçok sinefili derinden memnun etmiştir.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.