The World’s End (2013)

the worlds end filmi

Bazıları anılarını geçmişte bırakır, bazıları da geçmişteki anılarıyla birlikte yaşar.
Gary King bu anlamda tam anlamıyla geçmişteki anılarıyla birlikte yaşayan bir adamdır. Lise çağlarında beş arkadaşıyla küçük kasabalarında yaptığı efsanevi bar ziyaretleri onun için hala hayatının olayıdır. Diğer arkadaşları sorumluluk sahibi olmuş ve düzgün işlere girmiş kariyer yapmakta iken Gary’nin tek düşüncesi olayın 20.yılını kutlamaktır.

Bu bağlamda eski arkadaşlarını ziyarete başlar. Hepsi İngiltere’nin farklı noktalarına yerleşmiştir ve Gary’nin düşüncesi onlar için komiktir. Ancak Gary yüksek ikna kabiliyetini kullanır ve beş arkadaşıyla birlikte yıllardır uğramadıkları gençliklerini yiyen kasabaya adım atar. Rota bellidir. Tüm barlar gezilecek, her barda en az bir kadeh içki içilecek ve ziyaret The World’s End adlı barda noktalanacaktır. Gençliklerinde tamamlayamadıkları bu rota konusunda bu sefer Gary oldukça kararlıdır ancak her bar ziyareti durumu daha da garipleştirecektir.

the worlds end filmi

Yönetmen Edgar Wright’ın dünyanın sonu temalı filmlere karşı sanırım bir takıntısı var. Ya da zombi filmleri diyelim… Daha önce de Shaun of the Dead adlı bir film çekmişti ve o da aynı paralellikteydi. Tabii ki bu alt türe olan saplantının olumsuz olduğunu kastetmiyor çünkü yönetmen hem Shaun of the Dead filminde hem de The World’s End filminde gayet başarılı bir iş çıkarmış. Simon Pegg ve Nick Frost zaten yönetmenin demirbaş oyuncuları gibi… Her projesinde var ve onların olduğu her proje de başarılı oluyor.

Filmin fragmanını izlemediyseniz bu filmin bir zombi filmi olduğunu anlamanızın imkanı yok. Filmin ortalarına kadar da zaten durumdan bihabersiniz. Bu açıdan karşılaştıklarınız sizin için sürpriz oluyor ve filme iyice yoğunlaşıyorsunuz. Filmin temelinde komedi filmi olması, alt türünün enteresanlığı ve oyuncuların da bu anlamda yetenekleri filmi unutulmaz filmler listenize katmaya yetiyor.

Komedi filmi tavsiyeleri arayanlara bu filmi şiddetle öneriyorum.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.