The Visitor (2007)

.

The Visitor filmi Amerikan bağımsız film sektörünün film izleyicilerine bahşettiği güzelliklerden başka bir örnek.
Amerikan bağımsız film sektörü ele aldığı konular bakımından da sektörün kodamanı Hollywood’a da ilham kaynağı olduğuna pek çok defa şahit olmaktayız.Özellikle 11 Eylül saldırıları akabinde gelen Müslüman antipatisinin saçma olduğunu anlayan Amerikalılar son dönemlerde bazı filmlerde ana temada, bazı filmler de mesaj niteliğinde vurgulayarak bir nevi günah çıkarma işlemi uyguluyorlar.Tabii ki “biz de özeleştiri yapıyoruz” mesajını alttan vererek bazı kesimlere şirin gözükmeye çalışan sinemacılar da yok değil.

.

The Visitor filmi de 11 Eylül saldırılarının akabinde gelen önyargıların kurbanı olan Orta Doğulu Tarık karısı öldükten sonra hayatında süreye oynayan akademisyen Walter ile ilginç bir tesadüf sonucu karşılaşmalarını ve kaynaşmalarını anlatır.Walter pek fazla ziyaret etmediği uzak şehirdeki evine yıllar sonra uğradığında evin yeni sahipleriyle tanışır.Walter’ın evi Tarık ve Zeynep adında iki göçmenin meskeni olmuştur.Walter olan bitenin şokuyla bir süre kendine gelemese de yalnız hayatında ziyaretçilere yer açar.Her ne kadar kendi evinin ziyaretçisi konumunda olsa da…
Filmin son zamanlarda Orta Doğu ile ilgili geçen her filmde verdiği klişe mesajları atlarsak ortalamanın üstünde olduğunu söyleyebiliriz.Çok fazla parametreleri bulunmasa da kısa bir süre içinde filmin seyrini değiştiren ufak hamleler filme harika bir hava katıyor.Başrolde ise Six Feet Under dizisinin ilk bölümünde ölen ve tüm sezonlar boyunca hayalet olarak gözüken Fisher ailesinin reisi Nathaniel Fisher rolünü canlandıran Richard Jenkins bulunmakta.Bu adamın oyunculuğuna gerçekten hayranım.Bu filmde de harika bir iş çıkarmış.Hatta bu filmdeki performansıyla Oscar’a aday gösterilmiş.
Sözü uzatmadan Amerikan bağımsız sinemasının örneklerinden olan The Visitor filmini tavsiye ederim.Akan her saniyeye değecektir.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “The Visitor (2007)

  1. çok sevdiğim bir filmdir. özellikle finali günlerce aklımdan çıkmamıştı. dönüş yazıların hayırlı uğurlu olsun. hoşgeldin yusuf:)

  2. Amerikada hala devam eden bir müslüman takıntısı söz konusu bunun düzelmesi içinde daha çok zaman var bana göre. The Visitor gibi filmler arayı yumuşatmada yardımcı olacağa benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.