Kategoriler
Film Yorumları

The Tourist/Turist (2010)

.

Esrarengiz bir adamın peşinden koşan esrarengiz bir kadın… Ve kadının peşinden koşan esrarengiz bir turist… Turisti saran esrarengiz bir mafya… diye gider bu böyle.
Sanırım bu filmi pazarlayacak olsaydım başından sonundan kareler alarak ihtişamlı bir fragman kurgular , ara ara da girizgahtaki cümleleri dayardım. Ve seyirci izledikten sonra bana bir temiz küfür ederdi.

Bazen bir filmin başyapıt olması için tüm şartlar yerindedir. Klas oyuncular , klas bir yönetmen ama işler istediğiniz gibi gitmez. Turist filminde de Angelina Jolie ve Johnny Depp gibi müthiş oyuncular var ve Başkalarının Hayatı filmiyle herkesi kendine hayran bırakan yönetmen Florian Henckel von Donnersmarck da topun başında ancak bize başından sonuna kadar sonucun ne olacağını belli bir Almanya maçı izletiyor sanki. Güzel mekanlar seçilmiş , güzel detaylar sunuluyor ancak ancak ancak… Filmin nereye gideceği o kadar belli ki… İlk 15 – 20 dakikasından sonra keyif almanız mümkün değil.

.

Oyuncular oldukça başarılı ki bu tip oyuncularda genelde aksi bir durum yaşanmıyor ancak Johnny Depp’in canlandırdığı karakterde Depp’in Jack Sparrow karakterinin sanrılarından kurtulamadığını gözlemledim. 2-3 sahnede mimiklerde Sparrow’u görüp hatırlamasam da çatıdaki kovalamaca sahnesinde parmak uçlarında serçe gibi sekerek kaçan Frank Tupelo karakteri bu anlamda gözümde değersizleşti.

Aslında çok fazla detaya girmeye de gerek yok. Hem yönetmen hem de oyuncular açısından unutulması gereken bir film olarak akıllarda kalacak. Seyirciler için de öyle…

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“The Tourist/Turist (2010)” için 1 yanıt

Üst tarafta arkadaşın yaptığı film hakkındaki incelemesine harfiyen katılıyorum. Bu kadroyu ilk gördüğümde çok şeyler beklemiştim fakat, beklediğim şey olmadı. Ve benim için hüsranla sonuçlanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir