Kategoriler
Film Yorumları

The Three Burials of Melquiades Estrada/Üç Defin (2005)

.

Hollywood’un yaşlı kurtlarından Tommy Lee Jones’un başrolünü oynadığı ve aynı zamanda kendisinin ilk yönetmenlik deneyimi olan Üç Defin, işlediği cinayetin bedelini kanunen ödemekten gizli kapaklı muaf tutulan bir genç polisle, bu polise kefarete giden yolda eşlik etmeye baş koymuş ihtiyar bir kovboyun hikayesini temel alıyor.

.

Teksas’ın aynı bölgesine iki ayrı insanın yolları düşer. Biri, sınır devriyeliği göreviyle kasabaya atanan Mike Norton (Barry Pepper),diğeriyse kendine iş arayan, uzak memleketlerden göçüp gelmiş, sevdiklerini arkada bırakmış bir kovboy, Melquiades Estrada (Julio Cedillo).

Mike, karısı Lou Ann’la (January Jones) beraber ufak bir ev kiralar ve bilindik sınır devriyesi hayatını yaşamaya başlar.Görevi tahmin edebileceğiniz gibi, Meksika – ABD sınırında nöbet tutmak, sınırı kaçak yolla geçmeye çalışan insanları engellemektir. Melquiades ise,sürü çobanlığı yapmak için iş aramaktadır,aradığı işi Pete Perkins’in (Tommy Lee Jones) yanında bulur ve çalışmaya başlar.

Mike yeni işine devam ederken, Melquiades de çobanlık yapar, bu arada kendisine iş veren Pete Perkins’le olan dostluğu günden güne pekişir.
Her şey Mike ile Melquiades’in yollarının kesiştiği anda başlar. Mike olağan bir sınır devriyesi görevindeyken uzaktan bir kaç el silah sesi duyar. Acemi bir polis olduğundan panikler ve ateşin geldiği yöne doğru bir kaç el de kendisi ateş eder. Karşı taraftan gelen ateş sesi kesilir ve Mike sesin geldiği tarafa yönelir. Vardığında yerde Melquiades’in cesedini bulur. Onu öldürmüştür.

Polis bu cinayeti gizler, Pete Perkins ise cinayeti kimin yaptığının peşindedir, aradığı cevap ise boş vakitlerini beraber geçirdiği bir cafe işletmecisi Rachel’dan (Melissa Leo) gelir, zira Rachel aynı zamanda polis şefi Belmont’la (Dwight Yoakam) da bir ilişki içerisindedir; cinayeti kasabaya gelen yeni polis Mike Norton işlemiştir.

.

Film, Pete’in hem Mike’a yaptığı suçun bedelini ödetmek, hem de dostu Malquiades’e olan son vefa borcunu yerine getirmek için Mike’la beraber çıktığı yolculuğu konu alır. Pete’in peşineyse aşk üçgenin diğer köşesinde yer alan polis şefi Belmont düşer. Bu yolculuk hem Pete’e hem de Mike’a bir şeyler kazandırarak, onlara hayatlarını yeniden sorgulama, sahip oldukları değerleri anlayarak hayattan önemli birer ders alma şansını tanıyacaktır.

Filmdeki performansıyla Cannes Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan, filmin hem başrolü hem de yönetmeni olan Tommy Lee Jones, bizleri farklı hayatları ortak paydada birleştirerek heyecanlı ve dramatik bir yolculuğa ortak olmaya sürüklüyor; Mike’ı kefaret yolunda sürüklediği gibi.
Diyeceğim o ki Üç Defin, içinde bulunmaktan keyif alacağınız kum ve rüzgar dolu atmosferiyle, farklı ve kaliteli bir yapım olarak hafızalarınızda yer etmeye değer bir film.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir