The Thing/Şey (2011)

Antartika’da buzun içine gömülü bir uzay aracı ve bir buz kalıbında bulunan yaratık.İnsanoğlunun başına ne geldiyse hep meraktan gelmiştir değil mi ?
Norveçli bilim adamı Doktor Sander Amerika’dan getirttiği uzman ekiple Dünya’nın en kuzeyi yolculuk yapar ve uçsuz bucaksız topraklarda ne idüğü belirsiz bir canavarı araştırmaya başlarlar.Ancak beklenildiği gibi bir buz kalıbı derin uykuya yatmış bir uzay yaratığını durdurmakta yetersiz kalır ve yaratık uykusundan uyanır.Yaratık bulunur ve imha edilir ancak incelemeler yaratığın DNA’sının mucizevi bir şekilde insan hücrelerini kopyaladığı ve kusursuz bir şekilde taklit ettiği anlaşılır.
Bir oda dolusu insan ve kimin gerçekten insan olduğunu anlamanın tüm yolları tıkalı.Oldukça keyifsiz bir oyun değil mi ?

Korku ve gerilim türünde Top 250’de yer alan nadir filmlerden olan 82 yapımı The Thing’in yeniden çevrimi olan film sağlam hikayesine rağmen oldukça vasat kalıyor.Tabi burada John Carpenter’ın 30 sene önce çok daha kısıtlı imkanlarla harikalar yaratmasının payı da yok değil ancak bu yeniden çevrim gerek Hollywood’un ikinci sınıf yıldızlarıyla gerekse ikinci sınıf kurguyla zaten çıkabileceği en üst raddeye çıkmış.Daha ötesine gitmesi de pek mümkün görünmüyor.1982 yapımı The Thing’in filme başladığı yerde son bulan 2011 yapımı The Thing devam filmine yatkın bir sonla bitmesine rağmen bu sebepten dolayı bir devam filmi oluşmasına engel olarak bir nevi harakiri yapıyor.

Korku filmi yapımcıları,yönetmenleri kendilerine yeni stratejiler geliştirmeliler zira M.Ö’den beri kullanılan ve artık seyirciyi bıktıran korkutma teknikleri kabak tadı vermeye başladı.Böyle giderlerse komedi filmlerine malzeme olmaktan daha ileriye gidemeyecekler ve üstüne üstlük sadık korku filmi seyircilerini de kaybedecekler.
Sözün özü The Thing’in 2011 versiyonuyla vakit kaybedeceğinize size The Thing’in 1982 versiyonunu tavsiye ederim.Az efekt,temiz iş…

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı