Kategoriler
Film Yorumları

The Thing/Şey (1982)

.

Nedenini bilmediğimiz bir şekilde start alıyor filmimiz. Sonradan Norveçli olduklarını öğrendiğimiz iki kişi Antartika’nın buzla kaplı dağları arasında oldukça alçaktan uçmaktadır.Amaçları, yerde kaçan bir köpeği vurmaktır. Ancak ikili başarısız olur ve köpek de dağda faaliyet gösteren Amerikan Ulusal Bilim Enstitüsü 4. İstasyon’a sığınır. Köpeğe sahip çıkmak isteyen Amerikalılar, Norveçlilerin sert tepkisiyle karşılaşınca öldürülürler.
Film, aslında bundan sonra başlıyor diyebiliriz. Norveçlilerin neden böyle davrandıklarını merak eden Amerikalılar, Norveçlilerin bulunduğu istasyonu ziyaret ederler. İstasyon terk edilmiş, harap bir biçimdedir. İçinde boğazı kesilmiş bir adam ve tanımlayamadıkları bir yaratık vardır. Yaratığı otopsi için kendi istasyonlarına götüren Amerikalılar ummadıkları şeylerle karşılaşırlar.

.

İstasyonda bulunan doktor, yaratıktaki bir hücre insan hücresine bulaştığında yaratık o bulaştığı insanın birebir takliti olabildiğini görür. Ancak o köpek, istasyonda çok fazla serbest dolaşmış, kime ne bulaştırdığı bilinememektedir. Dolayısıyla Amerikalılar herkesin birbirine şüphe ile baktığı bir kaos ortamında bulurlar kendilerini…
The Thing harika bir film. Gerçekten uzun zamandır böyle bir bilimkurgu/korku filmi izlememiştim. Özellikle filmin çekildiği yıla bakarsak efektler oldukça sağlam, konusu ve kurgusu da bir o kadar da etkileyici. Başrolünde Kurt Russell’ın olduğu, yönetmenliğini John Carpenter’ın yaptığı bu filme notum 10/9.


IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir