The Syrian Bride/Suriyeli Gelin (2004)

.
Evleneceğin insanı sadece televizyonda görüyorsun.Uluslararası anlaşmalara göre evlenip doğduğun yeri terkedersen bir daha hiçbir şekilde dönme şansın yok.Abinin biri kaçakçı,diğeri yıllardan sonra ilk defa sadece düğününe gelmiş.Filmin türünde yazan komedi yaftası sadece karakterlerin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanıyor.

.

Golan Tepeleri‘nde yaşayan bir Dürzi ailesi küçük kızı Mona’yı evlendirme arifesindedirler.Bu garip ailede düğün öncesi herkes kendi iç sorunları ve hesaplaşmaları ile uğraşmaktadır.Suriyelilerin yaşadığı fakat İsrail toprakları olan bu bölgenin kanuni özelliği bölgeden gidenin bir daha geri dönme şansının olmamasıdır.Bu nedenle iki ülkenin de vatandaşı sayılmayan bu insanlar Suriye’ye geçtiğinde artık memleketlerine geri dönememektedir.Mona da bu önemli sorununun yanında evleneceği adamı sadece televizyondaki dandik skeçlerinde görmesinden dolayı da çok endişelidir.
Düğün saati yaklaştıkça aile fertleri dört bir yandan toplanmaya başlar.Bir Rus ile evli olduğu için dışlanan büyük oğul Hatim,dolandırıcı kılıklı kaçakçı küçük oğul Marvan ve hala üniversite okumak ve kocası Emin’den kurtulmak isteyen Emel kendi sorunlarını düğünün atmosferine kattıkça işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.

.

Karamel‘den beri Orta Doğu sinemasına ilgi duymaya başladım.Bu filmde ilgimi devam ettirecek yeterli doygunluğu verdi.Yine Arap dünyasındaki kadınların yaşam biçimlerine eleştirel bir bakış.Bunun yanında diplomasi ve ülke politikaları üzerine de ciddi iğnelemelere rastlıyoruz.Filmdeki düğün bizim düğünlere çok benziyor.Orta Doğu sinemasındaki çoğu unsur bizlere bizdenmiş hissi veriyor.
Bulunmaz Hint kumaşı tadında bir konuyu çapıt gibi harcamayan aksine başarıyla işleyen tüm ekibi gerçekten kutlamak lazım.

Detay:IMDB’de oyuncuların doğum yeri Filistin olanlarda parantez içinde now Israel ibaresi var.

Bir sahneyi çok sevdim;

Gelin Mona’nın son sahnede tepkisini koyması Emel’in yapmak isteyip başarılı olamadığı birşeydir.Mona’nın bunu yapması Emel’e kendi yapmışcasına gurur vermiştir.Bunun finalde işlenmesi gerçekten çok etkileyiciydi.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı