Kategoriler
Vizyon

The Sorcerer’s Apprentice/Sihirbazın Çırağı (2010)

.

Büyük büyücü Merlin sırlarını üç çırağına anlatmıştır: Balthazar, Veronica ve Horvath. Morgana ile anlaşma yapan ve dünyaya kötülüğü yaymaya çalışan Horvath, Merlin’e ihanet etmiştir. Merlin ölmeden önce bir yüzük yapmıştır. Bu yüzüğü sadece onun kanından olan ve en az onun kadar güçlü olan bir büyücü takabilecektir. Balthazar bu yüzükle yüz yıllar boyunca gezer durur. Amacı yüzüğün sahibini bulmaktır. 2000 yılında dükkanına gelen Dave isimli gencin Merlin’in halefi olduğunu anlar. Fakat bu sefer de eski dostu, yeni düşmanı Horvath karşısına çıkar ve ettikleri kavga sonucunda ikisi de on yıllığına büyük bir kavanozda kalmaya hak kazanır. Bu sırada gördükleri yüzünden oturduğu semti değiştirmek zorunda kalır Dave. Belli bir süre de psikolojik tedavi görür. On yıl sonra bir üniversitede fizik eğitimi aldığı sırada Balthazar karşısına tekrar çıkar ve Dave’in hayatı altüst olur. Gönlünü çalması gereken bir kız, baş etmesi gereken kötüler ve kurtarması gereken bir dünya vardır.

.

Amerikalılar dünyayı kurtarmaya devam ediyor! Ne cenabet ülkeymiş, dünyayı yok etmek isteyen herkesin yolu New York’tan geçiyor. Sonunda yine kurtarıyorlar bizi, eksik olmasınlar… The Kid’den sonra yüksek bütçeli filmler çekmeye başlayan Jon Turteltaub bildiği yoldan ilerlemeye devam ediyor. Komedi yönü ağır basan bir aksiyon filmi bu. İyi olduğunu söyleyemem. Acayip acayip hareketlerle büyü yapan, birbirlerine aduket çeken sihirbazlar falan var. Dandik hepsi. Dumbledore alayını toza çevirir bunların!

.

Filmin en iyi yanı Jay Baruchel ve onun komedi performansıydı. Nicholas Cage’in varlığı herhangi bir etki katmıyordu filme. Kime verseniz canlandırılacak bir rol. Herhalde yönetmen ve yapımcıyla olan dostluğundan dolayı kabul etti rolü. Neyse, Cage’in böyle dengesiz rol seçimleri olmuştur her zaman. Monica Belluci’yi de çıkartıp yerine sıradan bir aktris koysalar bir şey değişmezmiş. Kadın bir başta görünüyor bir de sonda. On cümle söylemeden bitiyor işi. Karakter önemli gibi görünse de pek bir işlevi yok aslında. Dediğim gibi Jay Baruchel tek başına alıp götürmüş filmi. Elemanın oyunculuğu içi boş olan bu filmi daha da katlanılır kılmış. Zaten film bittikten sonra aklınızda sadece onun olduğu sahneler kalıyor. Bir de 2:37’de dikkat çekmiş olan Teresa Palmer var. Filmi izlenilir kılan şeylerden birisi de onun güzelliği ve abartıya kaçmayan oyunculuğu. İyi bir ikili oluşturmuşlar Jay’le.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“The Sorcerer’s Apprentice/Sihirbazın Çırağı (2010)” için 0 yanıt

“Dumbledore alayını toza çevirir bunların!”

😀

Biz de dün girecektik ama Cage’i görünce vazgeçtik. 🙂

Adamın film konusunda seçim yeteneğini yitirmesi borçları yüzünden olmuş diye duymuştum. Lükse çok düşkün biriymiş. Yeterli parayla bir Türk dizisinde bile oynatabileceğiz yakında. 🙂

yazına bayıldım.çok samimi sohbet eder gibi.önermedin ama yinede izlemek istiyorum filmi.yorumların aklıma gelicek ve gülücem çünkü.:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir