Kategoriler
Film Yorumları

The Sorcerer and the White Snake (2011)

Uzakdoğu sineması iş efsanelere ve hayal gücüne geldiğinde görsel efekte acımıyor,melankolinin de gözüne gözüne vuruyor.
Kurtardığı bir faniye aşık olan ve faniye kendini aşık eden beyaz yılan sevgisi uğruna doğanın düzenine defalarca karşı gelir.Çevresinde yaşanan olağanüstü olaylara bir anlam arayan büyücü ise hayatını iblisleri ölümlülerden uzak tutmaya adamıştır.Bu yolda çırağının bir iblise dönüşmesine şahitlik eden büyücü bu imkansız aşkın katili olması gerekmektedir fakat beyaz yılan şimdiye kadar karşılaştığı iblislerden çok daha güçlüdür.

Büyücü rolünde Jet-Li’yi izlediğimiz film Uzakdoğu’nun klasik fantastik filmleri kalıbının dışına çıktığını pek söyleyemeyiz.Dozunda mizah,bolca görsel efekt ve bolca melankoli ile harmanlanmış film maalesef yan rollerdeki kötü oyunculuklarla gölgede kalıyor.İyi ile kötü kavramının sıklıkla sorgulandığı ama geleneklere olan bağlılığın da vurgulandığı film Uzakdoğu sinemasına hayran olan sinefiller için güzel bir örnek olsa da türlerine kıyasla oldukça yetersiz ve sıradan kalıyor.Sanırım dünyanın dönüşümüne duygular da eşlik ediyor.Bu temada bir film 20-30 sene önce kült olabilecekken aşk kavramının bu temada defalarca işlenmesinden mütevellit artık türünün vasat örnekleri arasında yer alıyor.
Atmosfer güzel,efektler güzel ve duygunun anlatımı da güzel ancak güzel dediğimiz her şeyi filmde o kadar çok yoğun görüyoruz ki bu da filmi yapaylaştırıyor.Görsel efektlerde başarılı olmanın yolu bolca kullanmaktan çok yerli yerinde ve abartmadan kullanmak diye düşünüyorum.Bundan dolayı The Sorcerer and The White Snake filmi aklımda sadece müthiş müzikleriyle yer edinecek ve diğer muazzam şeyler aşırı kullanımdan ötürü belleğimden silinecek.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“The Sorcerer and the White Snake (2011)” için 1 yanıt

Görsellik olarak güzel bir yapım fakat Jet Li artık bildiğimiz stilinden uzaklaşıyor bu da biz dövüş sanatları severleri fazlasıyla üzüyor. Fantastik sevenler izleyebilirler ama Jet Li hayranları bildiğimiz Jet Li olarak izlemesinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir