Kategoriler
Film Yorumları

The Shining/Cinnet (1980)

.

Büyük usta Stanley Kubrick’in 1980 yılı yapımı filmi. Başrollerinde 3 Oscar sahibi bir başka usta; Jack Nicholson var, yardımcı rolde ise Shelly Duvall’ı görüyoruz.
Colarado’da yaz aylarında faaliyet gösteren büyük dağ oteli olan Overlook, kışın kapılarını 5 ay kadar kapatmak zorundadır. Sebebi ise büyük bir dağın zirvesinde olan otelin yollarının kış aylarında yağan yoğun kar yüzünden kapanması, dolayısıyla kimsenin uğramamasıdır. Otelin sahibi Overlook otelinin kapalı kalacağı 5 ay için otelin sahibi Stuart Ullman, Jack Torrence (Jack Nicholson) ile anlaşır. Jack eski bir öğretmendir ve yapacak bir işi yoktur. Dolayısıyla Overlook onun için 5 ay boyunca kafasını dinleyebileceği ve yazdığı romanı bitirebileceği eşsiz bir mekandır. Otel kapılarını kapattığı gün, Jack, eşi ve oğlu ile birlikte otele gelirler, tüm personel ve müşteriler ise otelden ayrılırlar. İlk ay Jack ve ailesi için normal geçer, ama daha sonra ruhsal rahatsızlıklar başgösterir ve herşey bundan sonra başlar.

.

The Shining uzun bir film, 2.5 saat kadar sürüyor. Bana göre gereksiz ayrıntılarla fazlaca yer verilmiş. Bu beni filmi izlerken biraz olsun sıkmadı değil. Bu kötü bir film olduğu anlamına gelmesin kesinlikle, çekildiği yıla ve türüne göre türünün en iyi örneklerinden biri. Jack Nicholson herzamanki gibi yeteneğini konuşturmuş, Stanley Kubrick ise ustaca diyaloglar ve kamera açıları ile filmi süslemiş. Eğer korku-gerilim türü filmlerden hoşlanıyorsanız ve “kalite” filmde aradığınız tek şeyse The Shining’e göz atmanızda fayda var.


IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir