The Shawshank Redemption/Esaretin Bedeli (1994)

.

Sinemayla uzaktan da olsa ilgisi olan herkesin en az bir kere izlediği bir filmi burada tanıtmak konusunda tereddütte kaldım.Sonra hem filmi 5 kere izlediğimi farkettim hem de herkeste filmden kalan birşeyler vardır diye düşündüm.

.

40’lı yıllarda karısını öldürme suçundan hüküm giyen Andy Dufresne Shawshank hapishanesinde cezasını çekmeye başlar.Onun hikayesini bize hapisteki en yakın arkadaşı “bazen belli şeyler getirmesiyle tanınan” Red anlatır.Hapisteki herkes gibi masum olan Andy’nin gelmesiyle öncelikle yakın arkadaşlarının olmakla beraber hapisteki herkesin hayatı değişir ve güzelleşir.Ancak yakasını bırakmayan adaletsizlikler bardağı taşıran son damla olacak ve bu sefer kendisi hariç yaptıklarıyla kendisine adil davranmayan herkesi perişan edecektir.

.

Dahiyane senaryosu,müthiş kamera açıları,üstün oyuncu performansıyla izleyenlere müthiş bir 142 dakika seyrediyor ve 7 dalda Oscar’a aday gösterilen bu başyapıtta başrolleri Tim Robbins,Morgan Freeman,Clancy Brown gibi önemli isimler paylaşıyor.

DVD’sine gelince bu filmin Türkiye’de 2 dünyada 5’den fazla dvd versiyonu çıktı.Türkiye’de 2 Diskli özel versiyon ve prestij versiyonu var.Eğer henüz bu filmin DVD’nin edinmediniz ve yakın zamanda edinmek istiyorsanız eğer benim gibi bir hataya düşüp de prestij versiyonunu almaya kalkmayın.Yönetmenin sesli yorumları dışında ekstra namına hiçbirşey yok.O da zaten ne altyazı ne de dublaj destekli.Böyle bir başyapıtın elinizdeki versiyonu 2 diskli olması arşiviniz elitliği açısından faydalıdır.Zaten aralarında 3 YTL fiyat farkı var.


IMDB Sayfası
Esaretin Bedeli Gerçek Oldu !
Fragman

Favori Repliğim;
Andy kaçmak için kullandığı çekici İncil’in içine saklamaktadır.Ani bir arama yapılır.Sıra Andy’nin odasındadır.Rutin arama yapılır ve İncil’in bölümleri hakkında konuşulurken Müdür eline İncil’i alır.Müdür giderken İncil’i alıp Andy’ye uzatır :
– Müdür : Kurtuluş içinde yatıyor.
– Andy : Evet, efendim.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “The Shawshank Redemption/Esaretin Bedeli (1994)

  1. Valla abi ben tam hakkını verdim diyemem.Biraz da bilerek bıraktım ki okuyucular da birşeyler katsın diye…

  2. Yazımı beğendiğine sevindim.Ben de beşinci izleyişimden sonra yazmaya karar verdim.Herhalde bu filmi izleyen ya çok kere izlemiştir yada hiç izlememiştir diye düşünüyorum.

  3. Bu temaya tekrar geri dönmemdeki 3-4 nedenden biridir üst kısım.Başka temalar denedim ama hiçbiri bunun kadar içime sinmedi valla.(:

  4. Esaretin Bedeli de benim için öyle oldu.Yalnız bu filmi çok fazla izlemiş biri olarak her izleyişimde farklı bir detayı görsem de gözümdeki muhteşemliğinden ufak ufak birşeyler kaybediyor gibi geliyor.

  5. izlenmeye değer filmlerden özellikle hapishanede .bnelerin olmayışı güzel ve insanların midesi bulanmıyo midesini ekşitmiyo yönetmeni bu yüzden öpesim geliyo kim olduğu konusunda da hiçbi fikrim yok (yönetmenden bahsediyom)

  6. Nedense zaman geçtikçe biraz eskiyen bir film. İlk izlediğinde sevmemiş biri olabileceğini sanmıyorum ama bendeki etkisi eskisi gibi değil. Bilmiyorum ama erkekler bu filme biraz daha düşkün gibi.

  7. Sinemaya ilgi duyupta bu filmi izlemeyen var mıdır bilmiyorum ama mutlaka izlenmeli bence ve Gulec tarafından yapılan erkekler daha düşkün fikrine katılmıyorum tanıdığım çoğu kadının en beğendiği filmler arasında geliyor..

  8. sinemanın kült filmleri arasında gösterilebilen, oyuncu kadrosu, temayı çok zeki bir şekilde işleyişi ile muhteşem bir klasik esaretin bedeli filmi.Frank Darabont’un şaheserlerinden Green Mile filmini seyredenler çok şaşırmamalı.Filmlerinde zekanın gizemli tarafını ana karekterlere yerleştiren yönetmen Green Mile’da da suçlu rolündeki karekterde aynı hünerini göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı