The Secret Life of Walter Mitty | Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı | 2013

walter mitty film

Kendi ruhu elinde olsa kendini öldürebilecek durulukta bir adam, hayatının macerasına çıkıyor.

Walter Mitty büyük ve köklü bir magazin dergisinin fotoğraf arşivi kısmında çalışmaktadır. Çeşitli fotoğrafçılardan gelen fotoğrafları baskıya uygun hale getiren Mitty 20 küsür yıldır dergidedir. Derginin son dönem tirajları sebebiyle dergi e-dergi haline getirilecektir ve dergi çalışanları bir yandan kovulma tehlikesiyle karşı karşıyalardır, bir yandan da son sayının kusursuz olması için çabalamaktadır.

Dünyaca ünlü Sean O’Connell’da dergiye aylık rutin olarak fotoğraflar göndermektedir. Bu gezgin fotoğrafçı Mitty’le hiç tanışmamıştır ancak yıllardır birbirleriyle eş zamanlı çalıştıklarından dolayı bir bağ oluşmuştur. Son sayı için Sean Walter’a fotoğrafları gönderir ve 25. kopyanın basılmasını özellikle rica eder ancak 25. kopya ortada yoktur. Sean ise her gün dünyanın başka bir yerindedir ve kitle iletişim araçların kullanmamaktadır. Mitty’nin dingin ruh halini dizginleyen şey ise işidir ve işini düzgün yapamadığında ise kendinden beklenmeyecek maceralara girişecektir.

walter mitty film

Büyük bir makinanın küçük bir dişlisinin hikayesini hayallerle, dünyanın çeşitli yerlerindeki manzaralarıyla, muhteşem müzikleriyle (Jose Gonzales) anlatan Ben Stiller’a insan sormak istiyor. Be adam madem böyle filmler yapabiliyorsun da yıllar yılı niye bizi Zırtapoz, Müzede Bir Gece gibi filmlere maruz bıraktın ?

James Thurber’ın kısa hikayesinden uyarlanan filmde Mitty karakterinin hem en masum, hem en sıradışı yönlerine sıklıkla tanıklık ediyoruz. Bir adamın kendi tercihinden ziyade mesleki inadının onun hayatını nasıl değiştireceğini gözlemlemek oldukça heyecan vericiydi. Özellikle finale yakın sahnede 25. kopyayı görmek… Şu an yazarken bile tüylerim diken diken oluyor.

walter mitty film

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı filmi gerçekten kimi zaman naif, kimi zaman eğlenceli ve kimi zaman da üzücü… Ama herşeye rağmen gerçeklikle özdeşleştirilebilecek bir karakterin hayatı… Hayatın her alanında bunun gibi insanlar var ve kimi zaman onların sıradan hikayeleri sizin – bizim gösterişli anılarımızı bu filmde olduğu gibi solda sıfır bırakabiliyor.

Hayal gücüyle, görev aşkıyla sen çok yaşa Walter Mitty !

Ve filmden bir müzikle kapatalım.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı