The People vs. Larry Flynt/Skandalın Adı Larry Flynt (1996)

larry flynt filmi

Cinsellik savaşlardan daha mı ayıp ? Yoksa fikrini savunurken olabildiğince küstahlaşmak mı ?

Amerika’nın en çok satan yetişkin dergilerden biri olan Hustler’ın sahibi Larry Flynt (Woody Harrelson) ticaret yapmak için doğmuş zeki bir adamdır. Çocukken ev yapımı alkol üretip satarken gençliğinde yetişkinlere özel bir eğlence kulübünü işletir. Kulübü için dergi oluşturma fikri ortaya çıktığında sonradan başına neler geleceğinden habersizdir. Dindarlar, politikacılar ve yakınındaki birçok insan Larry’nin baştan kaybettiği savaşa müdahil olup karşı safta silahlarını ateşler. Larry ise bu zorlu süreçte hayat arkadaşı Althea (Courtney Love) ve fikirleri pek örtüşmese de adaletten yana olan avukatı Alan (Edward Norton) ile mevzilenecektir.

larry flynt filmi

Vizyona girdiği zaman içerisinde iki dalda Oscar’a aday gösterilen efsanevi yönetmen Milos Forman’ın filmi Skandalın Adı Larry Flynt hem biyografik yapı içerisinde hem de ciddi bir sistem eleştirisi barındırıyor. Larry’nin de eğrisiyle doğrusuyla davasında geçirdiği değişimi ve aslında bir ömrün nasıl harcandığını da açık seçik ortaya koyuyor. Aynı zamanda insanların ahlaki tepkilerinin değişkenliğini, yüzeyselliğini ve iki yüzlülüğünü tekrar bize hatırlatıyor. Ki kendi algınızda bile değişikliği hissediyorsunuz.

Larry’nin savaşın ahlaksızlığı ile “sözde” cinselliğin ahlaksızlığını karşılaştırdığı sahne sinema tarihinin de bana göre en iyi sahneleri arasında kolayca yer alabilir.

Dönemleri yansıtmadaki başarılı hareketler filmin akıcılığına katkıda bulunuyor. Aynı şekilde Larry’nin onca olaya rağmen sert mizah anlayışından birşey kaybetmemesi de seyir zevkini oldukça artırıyor. Usta Çek yönetmen filmde gerçek Larry Flynt’e yargıç rolünde yer vermesi hem manidar hem de güzel bir olarak akıllarda kaldı.

Yasakçı zihniyetleri anlamak pek mümkün olmuyor ancak onlara karşı direnenlerin hikayelerini görmek insana geleceğe dair umutlar veriyor. Konunun uç olmasından ziyade verilen mücadelenin değerini alabilmek de oldukça önemli. Hem sinema tarihi hem de insanlık tarihi açısından önemli bir film. İzlemenizi öneririm.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı