The New Daughter (2009)

.

Daha önce uydurmasyon bir tarih öncesi medeniyetin korku filmine konu olduğunu hiç görmemiştim.The New Daughter filmi bu açıdan çok başarılı bir yapım. Fakat sorun şu ki filmin başarılı olduğu tek konu bu.
Luis Berdejo yönetimindeki film, Karısından yeni boşanmış John James’in iki çocuğuyla beraber taşrada yeni bir eve taşındıktan sonra. Burada çocuklarından Louisa’nın garip davranışlarından işkillenerek durumu araştırması üzerine tarih öncesi bir medeniyetin etkileriyle karşılaşması üzerine kurulu.  Film diğer unsurlar konusunda neredeyse yerlerde sürünüyor. Özellikle Kevin Costner’ın düşük gerilim performansı, bunu sağlayan en önemli unsur. Ya da ben Kevin Costner’ı gerilime hiç yakıştırmadığımdan bana öyle gelmiştir bilmiyorum, fakat diğer oyuncular içinde durum pek parlak değil. Performanslar lise müsameresi kıvamında.

.

Senaryonun çıkış noktası çok özgün olmasına karşın, iyi kurgulanamadığından bayat kalmış. Daha zekice ve iç içe geçmiş bir kurgu filmin özgün fikrini çok daha başarılı bir şekilde işleyebilirdi. Filmde söz konusu tarih öncesi medeniyeti oluştururken de karıncalardan esinlenmişler. Çok zekice görünmesine rağmen,  yine yeterince detaya girmemelerinden ve izleyiciye konuyla ilgili dipnotları gerekenden az vermelerinden dolayı sonradan ekleme gibi durmuş.

Teknik açıdan ise filmi bir slasher’dan ayrı kılacak herhangi bir hamle sözkonusu değil.  Artık ne yapmışlar? Filmi aceleye falan mı getirmişler? Ya da sadece yapmış olmak için mi yapmışlar bilmiyorum ama, rahatlıkla çok iyi bir malzemeyi piç etmişler diyebilirim.


IMDB Sayfası
Fragman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.