Kategoriler
Film Yorumları

The Man from Earth/Dünyalı (2007)

.

The Man From Earth (Dünyalı) içinde aksiyon olmayan bir bilim kurgu filmi. Tek bir çekim mekanında hatta çok az çekim açısı kullanılarak, diyologlarla öykülendirilen ancak buna rağmen pür dikkat izleyeceğinizi garanti edebileceğim bir film. Oyuncu kadrosunda Amerikan dizilerinden tanıdık gelen isimler var. Oyuncular, filmin konusu ve çekim tekniği (bu arada söylemeden geçmeyeyim film çok çok düşük bir bütçeyle çekilmiş) filmde çok samimi bir atmosfer oluşturmuş.Sanki tüm konuşmalar sizin oturma odanızda geçiyor.

.

Film Tarih Profesörü John Oldman’ın 10 yıl çalıştığı üniversiteden ayrılıp başka bir şehre taşınmaya karar vermesi üzerine hem John’a veda etmek hem de bu kararın altında yatan nedenleri öğrenmek için arkadaşlarının, John’un kısmen boşalttığı evine gelmeleri ile başlar. John başlarda sessiz kalmaya çalışsa da arkadaşlarına kendi olarak veda etmek istediğini söyler; çok uzak bir tarihi başlangıç noktası vererek 10 yılda bir yer değiştirmesinin arkasında yatan gerçeği anlatmaya başlar.Ancak anlattıkları inanılacak gibi değildir. John -iddiasına göre- bir mağara adamıdır ve yaklaşık 14000 yaşındadır.Bir gün biri size böyle bir şey söylese onun deli olduğunu düşünmez miydiniz? Hatta onun hasta olduğunu düşünüp, yardım etmeye çalışmaydınız? (Hatırlarsanız, K-pax Filminde Prot -Kevin Spancey- uzaylı olduğunu söylediğinde onu akıl hastanesine kapatmışlardı.) John’un kendisi gibi profesör ve alanlarında birer uzman olan arkadaşları John’un yaşadığını iddia ettiği anılarının mümkün olup olmadığını tartışırken bize de tadına doyulmaz bir beyin fırtınasını yaşatıyorlar.

.

Yazının başında yazdığım cümlelerin filme soğuk bakmanıza neden olmasını istemem. Aksine bu film çok az bütçe ile sadece diyologlardan oluşan bir öykülemenin de çok başarılı olabileceğinin bir örneği. İzleyince bana hak vereceksiniz…

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“The Man from Earth/Dünyalı (2007)” için 0 yanıt

En iyilerim arasında yer alan bir film daha. Güzel ve şaşırtıcı bir sonla bitiyor. Sadece küçük bir kulübede geçmesine oldukça sürükleyici.

Filme dair ufak bir not:
Bu filmin yapımcısı, popüler torrent sitelerine bir mektup yazarak onlara teşekkür etmiştir. Yapımcısı Eric Wilkinson, çevirebildiğim kadarıyla diyor ki:
“Bizim bağımsız filmimiz, reklam yapmak için yeterli bütçeye sahip değildi ve çok izlenmemişti.Ta ki biri filmin DVD’sini ripleyip, onu internette yayana dek.Filmi indirerek izleyenlerden gelen yorumlar tamamen pozitifti.İnsanlar filmimizi sevdi ve onun hakkında konuşmaya başladılar. İnternet korsanlarına teşekkürler.”

Bahsettiğim konuyla ilgili yazının tamamı burada

zuspus ufak notun için teşekkür ederim, daha önce bunu birkaç yerde okumuştum ancak doğruluğundan emin olmadığım için yazıya koymamıştım. Aslında değinilmesi gereken önemli bir nokta bu, bir film yapımcısının filminin korsan olarak yayınlanmasında(ve yayılmasına) katkısı olanlara teşekkür etmesi.
Ben de filmi internetten indirip izleyenlerdenim. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de vizyona girmeyen bir film ya da ben görmedim. Türkiye’de bağımsız sinemanın kendine çok zor yer bulduğunu düşünürdüm ancak yapımcının teşekküründen bu zorluğun sadece Türkiye için geçerli olmadığı sonucuna vardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir