Kategoriler
Film Yorumları

The Lovely Bones/Cennetimden Bakarken (2009)

.

Bir hayat biter.Makul bir ölüm iyi bir ağrı kesicidir,ölümün adil olanı makbüldür.Ancak adil olmayan ölümler zaman aşımından nasibini almaz.
14 yaşındaki Susie’nin ölümü ne adildir ne de makuldür.Cinayete kurban gitmiştir.Katilinin yakınındaki komşusu olması ve yakalanmaması Susie’nin gözü açık cennet kapısında beklemesine sebeptir.O geride bıraktığı hayatı seyrederken ailesinin onsuz nasıl şekillendiğine,mutsuzlaştığına ve değiştiğine tanıklık edecektir.

.

Sevdiği çocukla bir kez bile öpüşmeden kardeşinin büyüyüp erkeklerle flört ettiğini görecek,katilinin yeni avlar peşinde gezdiğine şahit olacak ve olan biten herşeye hiçbir eylemde bulunamayacaktır.Tüm bu arbedenin içinde babası yıllar geçse de onun katilini bulmak için aile düzeninin bozulmasını göze alacak ve pencere kenarında gördüğü Susie’nin silüetinden güç alacaktır.

.

Ünlü yönetmen Peter Jackson bu sefer baltayı fena halde taşa vurmuş.Prodüksiyonu sağlam bir T.V filmlerini andıran film Stanley Tucci’nin üstün sapık performansı dışında vaat ettiği hiçbirşeyi veremiyor.
Özellikle takıldığım nokta Susie’nin öldüğünden beri ağzından düşürmediği cennetinin geçtiği yerlerden pek de farkı olmaması.O sahneler harika müziklerle bezenmiş,kesinlikle getirisi var tabii ama gözümüzdeki değeri yükseltmiyor.
Zaten filmin fragmanında karakterlerin durumlarını görünce filmden beklentim azaldı.Çünkü fragmanda hem ölecek kişiyi hem de katili gösteriyordu.Fragmanın spoilera batmış durumda olduğunu düşünsem de filmin henüz başlarında zaten bu durumun ortaya çıktığını gördük.Bu da pek keyif verici değildi.
Öte yandan filmin bazı sahneleri de fazlasıyla sinir bozucu.Klişelerden kaçmak için bazı sahnelerin sanki gidişatını değiştiren yönetmen,katilin verdiği firelerde filmin gidişatı uğruna klişeyi yapıştırmış.İleride Peter Jackson’ın filmografisinin en kötü filmi olarak anılabilir.
Bu filmde hiç güzel hareket yok derseniz,var elbet.Kefaret ile adını duyuran minik yıldız Saoirse Ronan bu filmde de gayet başarılı.Filmin ilk yarılarında onun içinde bulunduğu her sahne ayrı bir lezzet veriyor.Esasında biraz ağır eleştirdiğimi kabul etmeliyim ancak yönetmen Peter Jackson ve kadro da bu kadar zengin olunca insan beklentiye girmeden edemiyor.Sonucunda umduğunu bulamayınca da biraz çemkiriyoruz sanırım.Herşeye rağmen Peter Jackson ve müziklerin hatrına bir kere izlenmeli diye düşünüyorum.Benim kadar huysuzluk edecek misiniz acaba ?


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir