The Lone Ranger/Maskeli Süvari (2013)

maskeli süvari filmi

Tahmin edilebilir, demode ama Depp’ten artık birşey bekleme.
Yapımcı Jerry Bruckheimer işlerini özetleyen birkaç kelime var yukarıda. Adam sürekli yüksek prodüksiyonlu filmlerle kafayı bozmuş vaziyette. Mütevazı filmlere hiç yanaşmıyor. Pers Prensi Zamanın Kumları, Karayip Korsanları, Maskeli Süvari… Ve hepsinde de metni kendi yazmış ve filmi kendi çekmiş gibi benzer izler bulabiliyoruz. Filmin yükselişi, alçalışları ve parametleri her seferinde o kadar belli ki… Seyirciyi doyasıya abondane etme fırsatı hiç tanımıyor. Bir kısım izleyici bu duruma bayılsa da ben maalesef onlardan biri değilim.

19.yy’ın sonlarında Amerika’nın bir ucu diğer ucuna demir ağlarla örülmeye başladığında herkes bu hikayenin bir şekilde parçası oluyordu. Tonto (Johnny Depp) mazlum ama bunu pek takmayan bir yerli, John Reid (Armie Hammer) silah kullanmayı sevmeyen bir kanun adamı, Latham Cole (Tom Wilkinson) ağların amansız adamı ve Butch Cavendish (William Fichtner) basit doyumsuz bir kanun kaçağı…

Yolları sıklıkla kesişen bu dörtlü tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi saflarını çoktan belli eden tiplerdi. Bir grup intikam – adalet peşindeyken diğer grup güç – zenginlik kavramlarına sahip olmak istiyordu. Amerika’nın kalıcı tarihi işte bu kavramların üzerine şekilleniyordu.

maskeli süvari film

Açıkça söylemek gerekirse Johnny Depp’in artık Jerry Bruckheimer ile çalışmaması gerekiyor. Uç ve uçuk karakterler canlandırmaktan adam artık karakterine zenginlik katamaz olmuş. Karayip Korsanları’nda ince ince seken Sparrow’un reenkarnesi Maskeli Süvari’de Tonto karakterinde. Mimikler, hareketler, tatlı patavatsızlıklar… Bu mudur şimdi yani oyunculuk ? Yada tutan bir karakterin dışını cilalyıp yeni ambalajla sunmak mı sinema anlayışı ? 200 milyon dolar gibi bir yatırımın sonucunda böyle bir karakterden daha iyisi çıkmıyor mu ?

Yok ama illa ki formülize edilmesi gerekiyor herşeyin. Hüzünleneceğimiz anı da siz seçeceksiniz, tebessüm edeceğimiz zamanı da… Bu kontrol manyaklığı Hollywood’da çoktan beridir var ancak bu kadar abartılısına da ilk defa şahit oluyorum, ondandır tek kişilik atarlarım.

Filme fantastik ögeler yüklüyorsan yükle yüklemiyorsan onun altyapısını oluşturma. Aksiyon filmlerinde de komedi olur ancak bu kadar da belli etme. Adamı hasta etme !

Gördüğünüz gibi filmle ilgili pek olumlu düşüncelerim yok benim. Filmde keyif aldığım sahneler Silver’in sahneleri… (Maskeli Süvari’nin atı) Ne acıdır ki o da castingde yok… Böyle bir film işte Maskeli Süvari. Jack Sparrow’a aşıksan sevgin kat be kat artar ancak Blow’daki, Fear and Loathing in Las Vegas’taki, Ed Wood’daki Johnny Depp’i bekliyorsan… Bekleme.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı