Kategoriler
Film Yorumları

The Life Before Her Eyes/Bir Nefeste Hayat (2007)

.

Lise öğrencisi olan Diana,zamanının büyük çoğunluğunu en yakın arkadaşı Maureen ile geçirmektedir.İkili öyle iyi dosttur ki birbirlerinden başka arkadaşları yok gibidir.Yalnızca Diana arada sırada önüne gelenle yatmaktadır.Bu yüzden okulda kötü bir şöhreti vardır. Maureen ise daha sakindir ve erkek peşinde koşmamaktadır.Cilveleştiği bir çocuk vardır ve onunla evlenip bir düzine çocuk yapma,hayatı boyunca da bulunduğu kasabada yaşama hayalleri kurmaktadır.Diana ise araba kullanmayı öğrendiği ve eline ehliyetini aldığı gün kasabadan kaçacaktır.

.

Bir gün, bulundukları lisede silahlı katliam gerçekleşir.Katliamı gerçekleştiren çocuk Diana ile Maureen’i tuvalette kıstırır.Silahı onlara doğrultur ve ikisinden birisini öldüreceğini söyler, kimi öldüreceğine de kendilerinin karar vermesini ister.
Bu andan sonra on beş yıl yaşlanmış olan Diana’nın hayatına dalarız.Evlidir,bir çocuğu vardır, keyfi de hayli yerindedir.Fakat katliamın on beşinci yıldönümünde, o gün yaşamış olduğu pekçok şeyi hatırlamasını sağlayacak şeyler gelmektedir başına. Katliamdan sağ kurtulan başka bir arkadaşıyla karşılaşır.Yolda yürüyen adamı öğretmenlerinden birisine benzetir.

.

Film, Diana’nın gençlik ve günümüzdeki yaşamı arasında sürekli mekik dokuyor.Birbiriyle ilişkili olayları paralel olarak anlatıyor.İki iyi dostun tuvalette kapana kısılmışken verdikleri hayati karara kadar bu şekilde ilerliyor film.
İkinci defa izlendiğinde daha iyi kavranacak filmler kategorisine sokabiliriz bu filmi. Yönetmen Vadim Perelman ortaya eli yüzü düzgün bir şey çıkarmış. Filmin en ilginç yanı da “sürpriz final” olayına getirdiği farklı bakış açısı.Bir yerden sonra sol gösterdiğini, finalde sağ yiyeceğinizi anlıyorsunuz.Yumruğu gerçekten farklı bir yerden yiyorsunuz. Öyle ki nereden geldiğini tam olarak kavrayabilmek için ikinci kez izlemek gerekiyor.
İkinci kez izlesem belki daha çok severim ama sanki film sırf sürpriz final olayına getirdiği farklı bakış açısını anlatmak için çekilmiş gibi. Güzel görüntüler, iyi yönetim, güzel oyunculuklar,ilginç final.Gerisi boş…

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir