The Life Aquatic with Steve Zissou/Suda Yaşam (2004)

.

Teoride basit bir intikam yolculuğunu acaba kaç tane yönetmen bu kadar absürd, bu kadar farklı duygularla anlatabilirdi ?
Her ne kadar ana akım sinemasına dolaylı yoldan hizmet etmesine ve ondan beslenmesine rağmen Wes Anderson estetik ve teknik açıdan öyle farklı bir yerde ki herhangi bir filminden 2 dakikalık bir görüntü onu tanımamıza yetiyor. Rushmore ve The Royal Tenenbaums filmlerinde de bu etkiyi yakalamak mümkündür. Onun yarattığı karakterler kendi içinde öylesine yalnızlar ki birkaç replik yetiyor onun olduğunu anlamak için. Yalnız ve kırılgan bir yığın karakterden oluşan bir film nasıl oluyor da bu kadar çok tebessüm ettiriyor ? İşte bu da onun alamet-i farikası.

Suda Yaşam filminde de durum pek farklı değil. Steve Zissou karakteri dışarıdan bakınca bir ilah ancak bir kız çocuğu kırılganlığını taşıyor. Eleanor Zissou sürekli güçlü durmak zorunda olmasının kırılganlığını, Klaus Daimler görev adamı olmasına rağmen ön planda olamamanın kırılganlığını, Alistair Hennessey maddi – manevi gücüne rağmen Eleanor Zissou’ya sahip olamamanın kırılganlığını, Jane Winslett-Richardson bıçkın bir yazar olmasına rağmen hamile olmanın kırılganlığını ve Ned Plimpton gamsız görüntüsünün altında baba diyememenin kırılganlığını taşıyor. Filmi besleyen ana karakterler kendi içlerindeki absürd mücadelelerine, anlamsız girişkenliklerinin altında büyük boşluklar barındırıyor. İşte bu iç içe geçmiş absürdlük filmin her repliğinden her karesinden keyif almanızı sağlıyor. Her sahnenin ince detaylarla örülmesi ve seyircinin bu detayları algılayabilmesi için zaman tanıması her yönetmenin uğraşacağı bir nane değil açıkçası.

.

Bunun yanında her filminde yer verdiği Bill Murray’nin performansını da atlamamak lazım. Filmi izledikten sonra yönetmenin Steve Zissou karakterini sanki Bill Murray’yi düşünerek yazdığı kafama takıldı. Karakteri resmen sindirip sıçmış adam.

Bir yerden duymuş olabilirim bilmiyorum ama herhangi bir filmden kısa bir kesit izledikten sonra yönetmenin yada senaristin kim olduğunu biliyorsam o adam büyük bir adamdır benim gözümde. Woody Allen, Coen Kardeşler, Nuri Bilge Ceylan, Quentin Tarantino… Kendi ekollerini yaratmış bu sinemacılara pek tabii ki Wes Anderson da dahildir. Sırf bu sebepten bile tüm filmleri izlenesi ve sevilesidir.

“Steve Zissou nev-i şahsına münhasır bir okyanus bilimcisi olarak yıllardır çektiği belgesellerle dünya çapında haklı bir üne kavuşmuştur. Son çektiği belgeselde yıllardır beraber çalıştığı can yoldaşı Esteban’ı Jaguar Köpekbalığı‘na kaptırdıktan sonra ilk önce derin boşluğa düşmüş, daha sonra gözünü intikam hırsı bürümüştür. İlk defa ilim irfan için değil kadim dostu Esteban’ın intikamı için belgesel çekecektir.”

Göndermeleriyle, (Larry Amin nedir abi ?) detaylarıyla ve baştan sona durmaksızın devam eden absürdlüğüyle bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Filmden replikler;


– Şimdi o köpekbalığını, ya da her neyse, avlayacağım ve inşallah öldüreceğim. Nasıl yapacağımı henüz bilmiyorum. Belki dinamit kullanırım.
– Ne olduğunu bilmiyor musunuz?
– Hayır. Daha önce hiç onun gibi bir şey görmedim.
– Jaguar köpekbalığı dediniz. Filminizin adı böyle.
– Üzerimize doğru geliyordu. Aklıma gelen ilk iki kelimeyi söyledim.
– Nesli tükenmek üzere olan bir tür o. Onu hangi bilimsel amaçla öldüreceksiniz?
– İntikam.

————————————————————————————————————-

– Neredeler?
– Bilinmiyor. İkiye ayrılalım. Ben Ned, Ogata ve Wolodarsky’i alıyorum.
– Teşekkürler. Beni seçmediğin için çok teşekkür ederim.
– Ne?
– …
– Bir ani kurtarma operasyonunun ortasındayız Klaus. Sorun nedir?
– B takımında yer almaktan bıktım.
– B takımında yer alıyor olabilirsin ama B takımının liderisin. Benim ve Estaban’ın, seni hep bebeğimiz
olarak gördüğümüzü bilmiyor musun?

– Ben de sizi hep babam olarak gördüm. Lütfen kimsenin bunu söyleyerek benimle dalga geçmesine izin verme.
– Garanti edemem ama denerim Klaus.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.