Gwoemul/Yaratık (2006)

.

Güney Kore’li yönetmen Joon-ho Bong’un üçüncü uzun metraj filmi. Aynı zamanda 13 milyon adet bilet satarak Güney Kore’nin gişe şampiyonu olan filmi.

Güney Kore’de bulunan bir Amerikan üssünün laboratuvarında çalışan profesörlerden birinin ihmalkarlığı yüzünden içinde zehirli atık bulunan onlarca, belki de yüzlerce şişe lavobaya boşaltılır. Boşaltılan atıklar Han Nehri’ne karışır ve burada yaşayan bir deniz canlısı o zehirli atıklar yüzünden mutasyona uğrayarak canavara dönüşür.

.

Gang-du, kızı Hyun-Seo ve babası Hee-bong ile birlikte Han Nehri kıyısında büfe işletmektedir. Canavar bir gün kıyıya çıkar ve orada bulunan herkese saldırır. Çevreye büyük zarar verir ve Gang-du’nun kızı Hyun-Seo’yu kuyruğuna sararak Han Nehri’nin derinliklerine dalar. Hyun-Seo’nun babası ve dedesi perişan haldedir. Nehrin kıyısı boşaltılır. Oradaki herkes kapalı spor salonuna kapatılır. Ailenin diğer fertleri olan milli bir okçu Nam-joo ve üniversite mezunu aylak Nam-il bir araya gelirler. Tedavi olmak için hastaneye gittiklerinde küçük Hyun-Seo’dan telefon gelir. Hyun-Seo’nun yaşadığını öğrenen aile onu kurtaracağına ve canavardan intikamlarını alacaklarına söz verirler.

.

Son dönemde özellikle Kore sinemasında bolca rastladığımız ve “tür kırması” denilen olay burada da var. Bazı sahnelerde kahkahalarla gülerken, bazılarında gözleriniz yaşarıyor. Kimi yerde elektrik verilmiş gibi gerilirken, kimi yerde kendinizi güvende hissediyorsunuz. Ve yönetmen bu değişimler için sahnenin değişmesini beklemiyor. Bütün ailenin Hyun-Seo’nun fotoğrafının karşısında ağladığı sahnede gözleriniz yaşarırken yere düştüklerinden sonra gelişen olayda çok rahat gülüyorsunuz. Veya Hee-bong’un ailenin diğer fertlerine Gang-du’nun aslında ne kadar zeki birisi olduğunu anlattığı sahnede hüzünlenirken söylediği son cümle sayesinde kahkahayı patlatıveriyorsunuz.

Oldboy (İhtiyar Delikanlı), Bin-jip (Boş Ev), A Bettersweet Life (Acı Tatlı Hayat)’ın memleketinden gelen ve en az onlar kadar iyi olan bir film The Host…

.

Filmin dvd eklerinde üç adet fragmana ulaşılabiliyor.Daha sonra Host’un Yapımı isimli 19 dakikalık bölüme ulaşabiliyoruz. Bölüm daha çok yapım ekibine, görsel efektlere odaklanıyor.Silinmiş Sahneler 23 dakika uzunluğunda.Yaratığı Tasarlamak isimli 9 dakikalık bölümde başrollerden birini üstlenen yaratığın nasıl tasarlandığı, çizimler, efektler, maketler gösteriliyor.4 dakikalık Çekim Hataları’nda ise efektlerle hazırlanmış, içinde yaratığın da bulunduğu eğlenceli birkaç bölüme ulaşabiliyoruz.Aktörlerin Eğitimi isimli 5 dakikalık bölümde oyuncuların kullandığı silahlarla ilgili aldıkları eğitimi ve orada yapılan röportajları izleyebiliyoruz.
Ama önemli olan bir nokta özel seçeneklerde Türkçe altyazı bulunmamaktadır.

Son olarak söylemeden geçemeyeceğim. Du-na Bae (Nam- joo)’nin rüzgarda savrulan saçlarına kurban olurum ben.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı