The Horsemen/Mahşerin Dört Atlısı (2009)

.

Gizem türündeki filmlerden beklenti olabildiğince merak ettirmektir.Filmi film yapan unsurlar ne kadar kusursuz olursa olsun filmin kırılma noktalarında bariz spoiler varsa ve film gizem üzerine kuruluysa hiçbirşey o filmi izleyicinin gözünde kurtarmaya yetmez.

.

Aidan Breslin cinayet masası dedektifi olduğu için öksüz çocuklarıyla pek ilgilenemeyen bir adamdır.Karısının ölümünden sonra ailecek geçirdikleri travmadan o da nasibini alır ve babalık görevini yeteri kadar yapamaz.Kendi de bu durumun farkında olmasına ve düzeltmek istemesine rağmen cinayetlerin kötü zamanlamaları vardır.
Yine rutin işini yaptığı günün birinde elde edilen deliller Breslin’i önceki deneyimlerinin çok uzağında bir vakayla karşı karşıya bırakacaktır.Elde ettiği ipuçları onu İncil’deki Mahşerin Dört Atlısı’nı feyz alan bir katil grubunun varlığını gösterir.Ancak asıl sorun ellerinde duvarlarda yazılı “Come and See” yazısı ve ayakkabı izleri dışında birşeyin olmadığıdır.Breslin’in olayı çözmesi için yeni kurbanların gün yüzüne çıkması gerekir ancak her yeni kurban olayı daha karmaşık hale getirmekten başka bir işe yaramamaktadır.

.

Film bittiğinde elinde iyi bir metne sahip yönetmenin bunu basit yanlışlarla harcadığını görüyorsunuz.Hani sinema muhabbetlerinde duyulan bir muhabbet vardır kurgusu mükemmel falan diye.İşte bu filmin kurgusu da tam anlamıyla rezalet.Filmin sonunu 20-30 dakika önceden bağırması gibi bir rezaleti bile bir kenara bıraktığımızda bile katilleri önceden tahmin etme rezaletini görmezden gelemiyoruz.Yönetmenin filmi anlatırken düz kurguyu tercih etmesi filmin çekiciliğini öldürmüş.Başka türde bir filmde aksaklıklar kısmen gözardı edilebilir fakat konu gizem olunca izleyicinin anlayışlı olması pek mümkün olmuyor.Dolayısıyla çok güzel bir konu,yanlış anlatım yöntemi tercihi sebebiyle türünde bir klasik olma ihtimali varken sıradanlıkların içinde kaybolmaya mahkum olmuş.Yapılan yanlışlara rağmen IMDB’de ortalama bir oy alması da yazımı destekler nitelikte.Herşeye rağmen orijinal şeyler görmek adına bol zamanınız varsa tercih sizin.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.