The Horse Whisperer/Atlara Fısıldayan Adam (1998)

.

McLean ailesi ebeveynlerin seçtiği meslekler nedeniyle kopuk bir hayat sürmektedir.
Anne Annie Mclean bir derginin yayın yönetmenidir ve işi nedeniyle kasabada yaşayan eşi Robert ve kızları Grace’i belirli günler dışında görememektedir.Grace ergenlik çağına henüz ermiş olan bir kız çocuğudur.Günlerini en yakın arkadaşı Judith’le birlikte ata binerek geçirmekte olan Grace,atı Pilgrim’e de oldukça düşkündür.Kış aylarında kasaba neredeyse tamamen kar altındayken Grace ve Judith her zaman olduğu gibi atları ile gezmeye çıkarlar.

.

Başlangıçta keyifli olan bu gezi, atlardan birinin tökezleyip dengesini kaybetmesi ile tüm hayatları drama çevirecek bir kazanın sebebi olur.
Kaza sonrası Grace, arkadaşı Judith’i, sağ bacağını ve beraberinde yaşama isteğini de kaybedecektir. Kızını hayatta tutabilecek tek şeyin Grace’in Pilgrim’e olan bağlılığı olduğunu farkeden Annie McLean, Grace ile birlikte herkesi tekrar yaşama bağlamanın yollarını aramaya başlar.Fakat Pilgrim ağır yaralıdır. Normal şartlarda uyutulması gereken atın yaşadığı travma tıpkı Grace’in yaşadığı travma gibi izleri yıllarca silinemeyecek ağır bir hal almıştır. Kasabanın veterinerinin tüm uyarılarına rağmen Annie, Pilgrim’i yaşatmaya karar verir.

.

Bu karar onu atlar konusunda derin bir araştırma yapmaya iter. Atların ruhundan anlayan ve ruhu yaralı atları, kulaklarına fısıldanan bir cümleyle iyileştiren Horse Whispererları keşfeden Annie,soluğu bilinen son whisperer olan Tom Booker’ın yanında alacaktır.Grace ve Pilgrim için gerçek sınav bundan sonra başlar.Kaza sonrası birbirlerinden ve hayattan korkar hale gelen Pilgrim ve Grace kendilerini uzun ve garip bir rehabilitasyonun ortasında bulurlar.
Horse Whisperer, hayvan psikolojisi ve davranışları alanında ilgi çekici noktalara değinen bir film. Yüzyıllar boyu insanlar ile aktif iletişim
halinde olan atların sahiplerine ve çevrelerine olan tepkileri dramatik bir hikaye içinde ele alınıyor.Atlarında en az köpekler kadar korumacı
ve sahipleriyle bütünleşen bir ruh haline sahip olduklarına değiniliyor.


IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.