The Help/Duyguların Rengi (2011)

.

2012 Oscar ödül töreninde 4 dalda Oscar’a aday olan Duyguların Rengi , siyahilerin gördüğü ayrımcılık üzerinden dönemin sosyolojik tahlilini yapan muazzam bir film olarak notlarımızın arasına giriyor.
1960’lı yıllarda Mississippi ‘de geçen film siyahlarla beyazların ayrı yasalara tabi olduğu ve doğal olarak eşitlik kavramının da bu garip yasalara göre şekillendiği dönemi işliyor. Şu anki Çin’li işçilerin ağır çalışma koşullarına benzer mesai yapan siyahların toplum tarafından ikinci sınıf vatandaş olarak bile görülmemesi durumunun getirdiği psikolojik etmenlerle beraber hayatı sürdürme mücadelelerini anlatıyor.
Beyazların çocuklarına bakıcılık yapmaktan kendi çocuklarına bakamayan , biat etmiş bir şekilde çalışsalar bile sıklıkla iftiralara maruz kalan siyah kadınlar Skeeter Phelan adındaki idealist beyaz bir kadının etrafında hayatlarını dile getirmeye başladıklarında kendilerine köle rolü biçen hayata gard almayı öğreneceklerdir.

.

Gerçek bir hikayeden esinlenen film üstün oyunculuk performanslarının yanında tabu olmuş bir konuyu ustalıkla işliyor. Konunun iki tarafı için de sorunlu olmasına rağmen objektifliğinden ve mizahından bir şey kaybetmeden uyarlandığı kitabın hakkını veren Duyguların Rengi oldukça duygu yüklü bir değişim hikayesi…Hayata dair hikayeleri seven sinema severlere filmi tavsiye ederim.

Dipnot: Her ne kadar Oscar’ı Octavia Spencer alsa da bence Jessica Chastain daha iyiydi. Vallahi ırkçı değilim.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı