The Happening/Mistik Olay (2008)

.

Gizem türevi filmlerin ağababalarından biri olan Shyamalan filmografisini istikrarsız bir şekilde genişletmeye devam ediyor.Yine kaynağı belli olmayan bir güç var fakat diğer filmlerindeki durumlar gözönüne alındığında orantısız bir güç kullanımı sözkonusu.

.

Öyle ki kısa sürede tüm Amerika’yı esir alıyor ve bu süre zarfında ne uzmanların bu konuyu araştıracak,ne de insanların topuklayacak vakitleri kalıyor.Rüzgarın etkisiyle yayılan,solunan havaya karışan ve insan beynini ele geçiren bu güç etkisine aldığı herkesi intihara sürüklüyor.
Zaten buraya kadar herşey güzel fakat yıllardır aynı reklamı döndüren Pirelli haklı çıkıyor.Çünkü etkileyici senaryoda bir tane başrol oyuncusu var o da orantısız,mistik,kaynağı olmayan manyak bir güç.Olayların onun aleyhine dönmesini beklemekten ve diğer yan karakterler olan Elliott ve Alma çiftinin ara sıra filmden kopuk ama tatlı bir şekilde atışmalarını ve çekişmelerini izlemekten başka çaremiz kalmıyor.

.

Shyamalan isminin ağırlığına yakışmayacak bir film olsa da başlangıç temposu,fatality sahneleri ve kaos mizahı ile normalde tombala çekip zaman ayırdığınız filmlerden çok daha iyi ve tatmin edici bir film izlemiş olursunuz.Finali ile şaşırtmayan ama gelecekteki akıbeti Unbreakable ile aynı mı olacağını düşündüğümüz film bitse de gördüğünüz gibi Shyamalan’ın lanetini üzerimizden atamıyoruz.

Dipnot:Aylardır yazmamanın sıkıntısı olmuş olabilir.Keloğlan’ın da dediği gibi:”Hor görmeyin şu keli.Aşmış nice engeli.”

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “The Happening/Mistik Olay (2008)

  1. Mistik Olayın bazı yerleri bana çok sıkıcı geldi bana geçişlerde çok sıkıldığımı söyleyebilirim. genede izlemek isteyen izleyebilir. onun dışında güzel film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.