The Good Shepherd/Kirli Sırlar (2006)

.

Küçükken “ne olacaksın” sorusunu yanıtsız bırakan çocuk çok azdır.Biraz büyüdükçe en popüler meslekler söylenir.Ergenliği atlattıktan sonra da “bilmiyorum”lar başlar.Bu “bilmiyorum” yanlış mesleği seçene kadar devam eder.Ama seçilen her yanlış meslek bir istifayla bitecek kadar rahat olmayabilir.

.

40’lı yıllarda Edward Wilson da Amerika’nın yönetici fabrikası olan Yale’de okumaktadır.Okulda çok aktif bir öğrenci olan Edward,çevresindekileri de etkilemeye başlar.Okuldaki gizli kardeşlik grubuna davet edilir.Ve burada aldığı mesleki kararıyla tüm hayatının rotasını çizmeye başlayacaktır.
Özellikle edebiyatı çok seven Edward bununla ilgili hayallerini bir kenara bırakıp ölü babasının cennette gurur duyacağını düşündüğü mesleği kabul eder.Girdiği istihbarat işi geri dönülmez bir yoldur ve Edward da bu yola girmiştir.Ölene kadar bu yola hizmet edeceğini bilmekte buna rağmen babası için bu kararı alacaktır.Öte yandan hoş bir kadınla karşılaşır ve onunla güzel bir gelecek hayalleri kurar fakat önceden yaptığı küçük bir hata bunun da önüne geçer.
Tüm bunlar olup biterken 2.Dünya Savaşı çıkmıştır.Tüm bu kafa kemiren durumlardan uzaklaşmak için Edward savaşın içindeki İngiltere’ye Amerika’nın görevli istihbaratçısı olarak gider.Bu görevle beraber Edward sistemli bir biçimde hayatının içine etmeye başlayacaktır.

.

Zengin oyuncu kadrosu ile dikkat çeken Kirli Sırlar’da De Niro ikinci kez yönetmen koltuğuna oturuyor.CIA‘in olmadığı dönemlerde casusluk işlerinin nasıl yürüdüğünü ve bu dünyanın soğuk ve katı kurallarını anlatan film yaklaşık üç saat sürüyor.
Zeki ama kurallara köpek gibi sadık bu adamın prensipleri uğruna mahvettiği hayatları görünce ondan tiksinecek fakat devletine verdiği hizmetler anlamında değerlendirilince belki de saygı duyacaksınız.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “The Good Shepherd/Kirli Sırlar (2006)

  1. Matt Damon’ın canlandırdığı karakter için De Niro’nun aklına gelen ilk kişi Leonardo Di Caprio’ymuş ama Leonardo teklifi geri çevirmiş. Yanılmıyorsam sebebi de Scorsese’nin filmlerden birisinde oynamayı tercih etmesiymiş. Sonra De Niro çok kızmış. “This Boy’a Life’ta elinden tutan bendim ama şimdi sktir çekiyor bize” gibilerinden şeyler söylemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı