Kategoriler
Film Yorumları

The Good Heart/İyi Yürek (2009)

.

Kötülere ikinci bir şans verilse tekrar kötü olur muydu ? Şansın ne şekilde verildiği çok önemli.
Hep söylenen şeylerden biri “şans ayağına geldiğinde tepmeyeceksin” lafıdır.Lucas ve Jacques yalnızlık dışında benzer yönleri olmayan hastane odasında hayatları kesişen iki insandır.Lucas eline geçen parayı kendi gibi evsiz arkadaşlarıyla paylaşan sefil bir hayat süren 20’li yaşlarında bir gençtir.Buna karşın Jacques eski usül bir bar sahibidir.Huysuzluğu ile ün yapmıştır.Terapi kasetlerine sinirlenerek kalp krizi geçirmesi bu durumu çok iyi özetlemektedir.İkili hastanedeyken pek sağlıklı olmasa da iletişim kurmuşlardır.Jacques Lucas’ı çekirgesi belleyip öldükten sonra barının saltanatının sürdürmesine ön ayak olmak istemektedir.Lucas bu iş için biçilmiş kaftandır.Saflığı,davetkarlığı ve çekingenliği ile sensei olmaya kapasitesi yetmeyecek Jacques’a bile kendini böyle hissettirmektedir.

.

Jacques’tan bar adabını kapan ve sıcak bir çatıya sahip olan Lucas başta bu durumu yadırgasa da belki de hayatında yaptığı ilk iş olmasından dolayı işi sahiplenir.Ancak bir gece yarısı bara giren bir hostes ile barın düzeni değişecek, karşılıklı tavizler verilecektir.Ancak tavizlerin en önemli özelliği yeni tavizler doğurmasıdır.Yeni tavizler de hesapta olmayan yeni sorunları tetikler.

Akın’ın bir ara adını fazlaca mırıldandığı yönetmen olan Dagur Kari’nin bu filmi için söyleyeceğimiz ilk şey:Naif…Söz konusu kelime naiflik olunca filmle eleştiriler arasında bir tampon bölge kurulur.Şurası şöyle burası böyle ama naif…Çok duymuşsunuzdur.Aslında filmin eleştirilecek pek bir yanı yok.Paul Dano yine baygın bir rol almış kendine.Yada bu adamın üzerine fena halde yapıştırdım bu etiketi.Şimdiye kadar izlediğim en agresif Paul Dano performansı Kan Dökülecek’teydi.Orada bile sürekli sükunetini korumaya çalışan taze bir papazı oynuyordu.Yine rolüne uygun fazla sivrilmeyen göze de batmayan performansıyla fazla etkilemiyor.Brian Cox’un üstünde agresif rolü pek iyi durmuş.En azından beni oturduğum yerden sinir etmeyi başardı.

.

Film tahmin ettiğim gibi bitmesine rağmen kafamda o kadar çok alt metin oluştu ki lisede 2’yle zar zor geçtiğim Mantık dersi aklıma geldi.

1)Şanslı olmak şanssız olmayı doğurur.
2)Şanssızlık zannettiğimiz şey aslında Tanrı’nın bir armağanı da olabilir. (Azıcık aşım ,ağrısız başım sendromu)
3)İyi insanlara şans bir kere kötülere ise iyilerden çok daha fazla kez güler.

Dipnot:Şu an düşündüm de filmin sonundaki sahnede araba çarptığı anda filmi bitirseydi yönetmen yeni bir fan kazanacaktı.(Semih Kaplanoğlu’nun Süt filmini sevmemin nedenidir.)Bazen işi seyirciye bırakmak da bu kadar önemli olabiliyor.

Dipnot 2:Bir barın ismi değişmemelidir diyen Jacques Lucas’la birlikte girdiği değişim sürecine filmin sonunda onun anısına barın adını Lucas’a verseydi çok hoş olurdu.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“The Good Heart/İyi Yürek (2009)” için 0 yanıt

Dagur Kari’nin en sevemediğim filmi bu. Yani sevdim de sıralama yapacak olsam en son sıraya koyarım.Naif tanımlamana katılıyorum. Bir de dipnot ikiye 🙂

Film bitince hostes kıza ne olduğunu merak etmiştim. Kara kedi gibi bir işlevi vardı, Lucas’la Jacques’ın arasını bozmaktan başka bir işlevi yoktu diye hatırlıyorum.

Jacques karakterini de Tom Waits’in oynaması planlanıyormuş ama araya menajerler girince olmamış. “Bizim orada oyuncuyu arayıp konuşursunuz. Rolü kabul ederse gelir ve çekimlere başlarız. Amerika’da farklı bir bürokrasi işliyor” demişti Dagur Kari. If İstanbul’da Gala’sında izlemiştik de bunu, orada söylemişti 🙂

Bu filmle ilgili notlar almaya da 1998 yılında başlamış. Aslında ikinci filmi bu olacakmış ama sinema eğitimi aldığı Danimarka’da Voksne mennesker’i çekmek daha önemliymiş sanırım. Neyse, Dagur Kari ve o geceyle ilgili daha fazlası burada: 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir